HABER & DUYURU ARŞİVİ

.
Mazeret Sınavı Başvuruları hk.
.
Öğrencilerimizin Dikkatine
.
Tüm Öğrencilerimizin Dikkatine

.
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Uzaktan Eğitim Canlı Ders Programları
.
YÖK Ortak Dersler Kapsamında Verilen Dersler Hakkında
.
2020 - 2021 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Ders Programları

.
Ardahan Üniversitesi YÖK Sanal Fuarda
.
Rektörümüz Online Seminerde Öğrencilerimizle Buluştu
.
Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber, YÖK Başkanı İle Online Toplantı Yaptı

: 1 | 2 | 3 |

 

Rektörümüz Online Seminerde Öğrencilerimizle Buluştu

15 MAYIS 2020 

 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, konuk olarak katıldığı Ardahan Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen, “ARÜ Kariyer Günleri Online Semineri”nde öğrencilerimizle İnstagram canlı yayınında bir araya geldi. Dr. Öğr. Üyesi Tonguç Seferoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen online seminerde Rektörümüz, akademik kariyeri başta olmak üzere uzaktan eğitime ilişkin birçok konuda öğrencilerimizin yöneltmiş olduğu soruları cevapladı. Rektörümüz, öğrencilerimizi selamlayarak şunları söyledi: “Siz değerli öğrencilerimizi çok özledik. Bahar dönemi Üniversitemizde buruk geçmektedir. Ardahan Üniversitesi sizinle anlam bulmaktadır. Sizler bizim için çok değerlisiniz. İnşallah en kısa sürede kavuşacağız”.

“Kariyer yapmak, iyi bir birey olarak; güvenilir, çalışkan, ülkesine; çevresine ve insanlığa faydalı olan, iyilik üreten, doğru değerler üreten, katma değer üreten insan çabasıdır”

Rektörümüz akademik kariyerinden bahsederek, kariyer yapmayı; doğru değerler üreten, katma değer üreten, insanlığa faydalı işler üreten insan çabası olarak tanımladı. Akademisyenliğin büyük sorumluluk gerektiren bir meslek olduğuna dikkat çeken Rektörümüz, ömür boyu araştırmanın ve okumanın akademisyenler için şart olduğunun altını çizdi.

“Online vize sınavlarımızı herhangi bir aksaklık yaşanmadan %90’ın üzerinde bir katılımla gerçekleştiriyoruz”

Öğrencilerimizin doğru ve eksiksiz bir şekilde uzaktan eğitim almaları için gayret gösterdiklerini dile getiren Rektörümüz, online vize sınavlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini belirtti.

“2020 KPSS öncesi mezun durumda olan; tüm derslerini vermiş ancak uygulama derslerini tamamlayamamış öğrencilerimizin mağdur olmaması için bir çalışma yürütmekteyiz”

Teorik derslerin akademik takvim doğrultusunda uzaktan eğitim sistemi aracılığıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Rektörümüz, tek ders sınavının iptalinin söz konusu olmadığının altını çizdi. Mezun durumda olan öğrencilerin KPSS öncesi mağduriyet yaşamaması için uygulama derslerine ilişkin bir çalışma yürüttükleri bilgisini paylaşan Rektörümüz, tüm öğrencilerimizin sağlıklı bir süreç doğrultusunda bahar dönemini bitirmelerini hedeflediklerini dile getirdi.

“Güzel Sanatlar Fakültesi, BESYO, Yüksekokullar ve MYO’lar gibi uygulama derslerinin yoğun olduğu bölümlere ilişkin süreç yönetimini sorumlu dekanların ve müdürlerin inisiyatifine bıraktık”

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber, uygulama derslerinin yoğun olduğu bölümlerin dekan ve müdürleriyle bir araya gelerek, derslerin yürütülmesi konusunda yeni kararlar aldıklarını belirtti. Rektörümüz, uygulama derslerinin ağırlıklı olduğu fakülte dekanlarının ve bölüm müdürlerinin, tüm süreçleri kendi insiyatifleri doğrultusunda yönetebilecekleri kararını aldıklarını dile getirdi. Staj konusuna da değinen Rektörümüz, stajların öğrencilerin sorumluluğunda olduğu belirterek, öğrencilerin yaşadıkları şehirde bulunan kamu ve özel kurumlarda staj yapabileceklerini, Üniversitemizin bu süreçte kendilerine her türlü bilgi ve desteği sağlayacağını vurguladı.

“Öğrencilerimizin mezun olduktan sonra hızlı bir şekilde iş bulabilecekleri, istihdamı yüksek programlar açıyoruz”

2019 yılında Sağlık Bilimleri Fakültesini kurdukların belirten Rektörümüz, fakülte çatısı altında 2 yeni bölüm açıldığını ifade etti. Merkez yerleşkemizde ve Göle Nihat Delibalta MYO’da yeni programlar açılacağının müjdesini veren Rektörümüz, yeni programların 2020 ÖSYM Tercih Kılavuzunda yer alacağı bilgisini verdi. Mezuniyet töreni sorularına karşılık Rektörümüz: “Geçen yıl yoğun katılımın olduğu güzel bir mezuniyet töreni gerçekleştirdik. Normalleşmenin her alanda tam anlamıyla sağlanması durumunda çok daha güzel bir mezuniyet töreni düzenlemeyi elbette istiyoruz. Sözünü ettiğimiz koşulların uzun zaman alması durumunda 2020-2021 eğitim-öğretim yılı sonunda gerçekleştireceğimiz mezuniyet töreninde hem bu yılın hem de gelecek yılın mezunlarını birlikte ağırlamayı planlıyoruz” cevabını verdi.

 

“Öğrencilerimizin; Göle, Posof ve Çıldır’da yurt sorunu yaşamamaları için yoğun bir çalışma yürütmekteyiz”

Rektörümüz, Göle, Posof ve Çıldır’da öğrenim gören öğrencilerimizin barınma sorunu yaşamamaları için yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Üniversitemizin, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay başta olmak üzere söz konusu ilçelerin belediye başkanlarıyla yer tahsisi, tadilat ve diğer konularda birlikte çalıştığını belirten Rektörümüz, güz döneminde ilçelerde öğrenim gören öğrencilerimizin yurt sorunu yaşamayacaklarının altını çizdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber, 1 saat süren online buluşma sonrası, öğrencilerimize pandemi sürecinde; sosyal mesafe kuralı, maske kullanımı ve diğer kurallara uymaları konusunda tavsiyelerde bulundu.