.
 

.
Farabi Kurum Koordinatörlüğü’nden Bilgilendirme Toplantısı
.
ARÜ, VI. Ulusal Farabi Kongresi ve Eğitim Çalıştayı’na Katıldı
Sayfa: 1 |

Ana Sayfa


6 Mayıs 2013 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

FARABİ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ’NDEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Farabi Kurum Koordinatörlüğü, 29 Nisan’da açıklanan başvuru sonuçlarının ardından bölüm başkanları ve kabul edilen öğrenciler için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

ARÜ Farabi Kurum Koordinatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, 03 Mayıs 2013 Cuma günü Âşık Şenlik Konferans Salonu’nda fakültelerin bölüm başkanları ile bir araya geldi. Farabi Değişim Programı’nın işleyişinde bundan sonraki süreçte hazırlanacak olan öğrenim protokolleri ve dikkat edilmesi gereken faktörler üzerine detaylı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Orhan Söylemez, bölüm başkanlarından öğrenim protokollerinin hazırlanması esnasında özenli olmalarını istedi. 

Farabi Değişim Programı Büyük Bir Fırsat

Farabi Değişim Programı’nın Türkiye’deki üniversiteler için çok önemli bir proje olduğunun altını çizen Söylemez, şu noktalara özellikle değindi: “Farabi Değişim Programı ülkemizdeki üniversite öğrencileri için büyük bir fırsat. Özel durumu olan öğrenciler ailelerinin yanında eğitim görme imkânı kazanırken bir başka öğrenci ise hayalindeki bir üniversitede veya yaşamak istediği bir ilde bir dönem ya da iki dönem kalabiliyor ve eğitim alabiliyor. Bizler burada başvuruları karşı üniversiteler tarafından kabul edilen öğrencilerimizin yıl ve ders kaybına uğramamaları için hazırlanacak olan öğrenim protokolü üzerine konuşmak için toplandık. Sizlerden ricam öğrencilerle beraber protokolü hazırlarken, ders eşleştirmelerinde dikkatli davranmanızdır. Geçen yıl öğrenci gönderemedik; bu yıl itibariyle karşı üniversitelere gönderdiğimiz 37 başvurunun 27’si kabul aldı. Bu sayı giderek artacaktır.” 

Yabancı Uyruklu Öğrencimiz Farabi Öğrencisi Oldu

Yurtdışından bize gelen öğrencilerin de bu yıl Farabi Değişim Programı’na başvuru yaptığını belirten Kurum Koordinatörü Söylemez, “Bildiğim kadarıyla başvuruda bulunan uluslararası öğrencimiz Farabi’nin ilk uluslararası öğrencisi olma yolunda ilerliyor. Başvurusu Akdeniz Üniversitesi tarafından kabul edilen Guvanch Atdayev, öğrenim protokolü hazırlandıktan sonra resmi anlamda bu değişim programından yararlanan ilk uluslararası öğrenci olacak. Gördüğünüz gibi Türkmenistan’dan bize gelen Guvanch, 2 yıl sonra Farabi Değişim Programı ile Akdeniz Üniversitesi’nde eğitim görecek. Düşünün ki bir öğrenci birinci yılın ardından Erasmus ile yurtdışına gidiyor, üçüncü yılında Mevlana Değişim Programı ile bu defa farklı bir ülkeye gidiyor, son yılında ise ülke içinde farklı bir ilde ve üniversitede okuyarak üniversite eğitimini toplamda 4 üniversite de tamamlıyor. Kendi çocuğunun böyle bir eğitim almasını kim istemez ki?  Unutmayalım ki değişim programları ile farklı üniversitelere giden her öğrenci bizim temsilcilerimizdir.”

Öğrencilere Bilgilendirme Toplantısı

ARÜ Farabi Kurum Koordinatörlüğü Cuma günü bölüm başkanları ile gerçekleştirilen toplantının ardından 06 Mayıs 2013 günü  Aşık Şenlik Konferans Salonu’nda kabul edilen öğrencilerle de bir toplantı gerçekleştirdi. Öğrencilere bundan sonraki süreçlerde yapması gerekenler, hazırlamaları gereken evraklar ve öğrenim protokolü konusunda bir sunum gerçekleştirildi. Farabi Değişim Programı’nın detaylı anlatıldığı toplantı, öğrencilere ayrılan soru-cevap kısmının ardından son buldu. 

Yükseköğretim Kurulu tarafından oluşturulan ve 13 Mart 2009 tarihinde kullanılmaya başlanan Farabi Değişim Programı yurtiçindeki üniversitelerin birbiri ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimlerini içeriyor. YÖK tarafından hazırlanan Farabi Değişim Programı, Güz ya da Güz+Bahar dönemlerinde öğrencilerin başka üniversitelerde eğitim görmelerine olanak sağlarken, YÖK tarafından sağlanan burslarla (öğrenim kredisinin 1,5 katı) bu fırsatı daha da uygulanabilir kılıyor.


                    

 
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 52 / 2187   Faks: +90 478 211 75 09