.
 
ENG
 

.
İİBF Öğrencilerinden Hatıra Ormanı
.
ARÜ Gençlerin Geleceğine Işık Tutmaya Devam Ediyor
.
Ardahan Üniversitesi Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları Düzenleyecek

.
ARÜ, Öğrencilerinin Kariyerine Işık Tutuyor
.
ARܒden Kan Bağışı Kampanyasına Destek
Sayfa: 1 |

Ana Sayfa


12 Kasım 2012

ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DÜZENLEYECEK

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanları ile Yönetim ve Kariyer Kulübü tarafından Ardahan Halk Eğitim Merkezi’nde “Kariyer Günleri” konulu bir toplantı düzenlendi. 07-08 Mayıs tarihlerinde düzenlenen “Kariyer Günleri” toplantısına; ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Zeki Uyanık, İİBF öğretim elemanları ve öğrenciler ile kamu ve özel sektörden kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
Prof. Dr. Gürkan Doğan yaptığı açılış konuşmasında öğrencilere kariyerlerini planlama noktasında yol göstermenin önemine değinerek, atılan bu adımların küçümsenmemesi gerektiğini söyledi. Doğan sözlerine şöyle devam etti: “Bugün bu salonda bulunanlar diğerlerine göre bir adım daha öndeler. Hedeflerinizi en kısa zamanda belirlemeli ve bu hedefler doğrultusunda ilerlemelisiniz. Bu doğrultuda yapılan bu tür toplantılar ilerlediğiniz yolda büyük öneme sahip.” 
Kariyer Günleri’nde; Türkiye İş Kurumu, Vakıfbank, Türk Telekom, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası, Serhat Kalkınma Ajansı gibi kamu ve özel sektörden gelen uzmanlar ve ARÜlü öğretim elemanları, öğrencilere kariyer planlamaları ve iş imkânları gibi bir dizi konuda bilgi aktararak öğrencilerin sorularını cevapladı.
Program sürecinde; Türkiye İş Kurumu temsilcisi Atakan Yılmaz ve Taner Beter “Türkiye İş Kurumu’nun Faaliyetleri, İş ve Meslek Danışmanlığı ve Öğrencilere Sağlayacağı Kolaylıklar”, Vakıfbank temsilcisi Melih Doğan “Bankacılık Sistemi, Türkiye’de Bankacılığın Durumu, Bankacılığın Avantajları ve Dezavantajları”, Türk Telekom temsilcisi Muzaffer Bostan “Türk Telekom’da İnsan Kaynakları ve İşe Alım Süreçleri”, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi İbrahim Tırpancı “ Ardahan’da Ticari Gelişim, Bölgesel Teşviklerin Ardahan’a Sağlayacağı Katkılar”, Serhat Kalkınma Ajansı Uzmanı Fatih Sever “Serhat Kalkınma Ajansı’nın Faaliyetleri, Bölge İçin Yaptığı Çalışmalar ve İşe Alım Süreçleri”, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Oktay İlbasmış “Mali Müşavirlik Süreçleri, Avantajları ve Dezavantajları”, Ardahan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ayşen İğci “KPSS Hakkında Bilinmeyenler, Sınavda Çıkabilecek Soru Tarzları”, Öğretim Üyesi Cihan Yılmaz “Lisansüstü Eğitim süreçleri, Akademik Kariyer Sürecinde Sağlanması Gereken  Temel ve Özel Şartlar” konularında öğrencilere bilgi sunarak, öğrencilerin sorularını cevapladılar.
Program, Erciyes Üniversitesi Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları tarafından sunum, folklor ve bilgi kategorilerinde 23 ülkeden gelen onlarca üniversite arasında gerçekleştirilen Kültür Şöleni’nde Ardahan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin birincilik aldıkları “Küştepti” oyununu sergilemeleriyle devam etti.
Program sonunda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Zeki Uyanık, Kariyer Günleri’ni değerlendirdi. Uyanık, Türkiye’de 160’tan fazla üniversite olduğunu ve bu üniversiteler arasında 100’ün üzerinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin olduğunu belirtti. Üniversitelerin her yıl binlerce mezun verdiğini ve bu süreç içerisinde öğrencilerin ‘ne işle meşgul olacağım’ sorusu ile karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Uyanık, öğrencileri doğrudan böyle sorularla muhatap etmenin haksızlık olacağını sözlerine ekledi. Uyanık sözlerine şu şekilde devam etti: “Kariyer Günleri çerçevesinde özel sektörde ve kamuda iş imkânları / kariyer planlamaları, akademik kariyer planlamaları konusunda bilinmeyenlerle ilgili uzmanlarımız tecrübelerini anlattılar. Amacımız çocuklarımızın zihinlerindeki belirsizliklerin belirginleşmesine yardım etmekti. Ve öğrencilerin yoğun katılımı ve sordukları sorular bu konuda haklı olduğumuzu gösterdi. Bu çalışmanın başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonra bu Kariyer Günleri’ni gelenekselleştirerek ve daha uzun zaman dilimine yayarak gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin birçok yerinde sektördeki ismi duyulmuş iş adamlarını, uzmanları buraya getirerek çocuklarımızın bilinmeyenleri ve gelecekteki kariyer planlamaları konusunda onlarla beraber olacağız.” 
İki günlük Kariyer Günleri  Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Zeki Uyanık bütün katılımcılara teşekkür belgelerini takdim etmesiyle sonlandı.

Ardahan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Çıldır Meslek Yüksekokulu tarafından “Dış Ticaret” isimli bilgilendirme toplantıları düzenlenecektir. 

19-20-21 Kasım 2012 tarihlerinde düzenlenecek olan toplantılarda; e-ticaret, ihracat pazarları, ihracat teşvikleri, dış ticaret mevzuatı, il kotaları, dış ticarette kullanılan belgeler, muhtemel pazarlar bağlamında Gürcistan pazarı, markalaşma ve kurumsallaşma konuları ele alınacaktır.

Toplantıda ele alınacak konular; Öğr. Gör. Niyazi İpek, Öğr. Gör. Elif Çalışkan Polat, Öğr. Gör. Zuhal Çalık, Öğr. Gör. Ömer Cenap Özdemir, Öğr. Gör. Onur Çelik, Türkgözü Gümrük Müdürlüğü’nden ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nden gelecek uzmanlar ile Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri İbrahim Tırpancı tarafından sunulacaktır.

ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğr. Gör. Cihan Yılmaz, toplantıları; dış ticarete yeni başlayan, dış ticarete ilgi duyan, dış ticaret konusunda bilgi almak, uluslararası ticaret yapmak, ihracat teşviklerinden yararlanmak isteyen tüm Ardahanlı işadamları ve esnaflarına yönelik gerçekleştireceklerini söyledi. Öğr. Gör. Yılmaz, üç gün sürecek dış ticaret toplantılarına katılım ücretinin 150 TL olduğunu ve toplantılar sonrasında tüm katılımcılara katılım belgesi verileceğini de sözlerine ekledi. Öğr. Gör. Yılmaz: “başarılı bulunan dört katılımcımız Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile birlikte Asya pazarı ile ilgili dış ticaret gezisine katılıp görüşmelerde bulunma imkânına sahip olacaklardır” dedi.

Dış ticaret toplantıları için ön kayıt 06 – 15 Kasım 2012 tarihleri arasında ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilecektir.


  

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28   Faks: +90 478 211 75 29