.
 
ENG
 

.
ARܒde Avrasya Konferansı Yapıldı
.
Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları Sona Erdi
.
ARܒde Dış Ticaret Toplantıları Başladı

.
ARÜ, Öğrencilerinin Kariyerine Işık Tutuyor
.
ARܒden Kan Bağışı Kampanyasına Destek
Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 |

Ana Sayfa


10 Nisan 2013 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

ARÜ’DE “İNSANİ GELİŞİM KONFERANSI” YAPILDI 

Ardahan Üniversitesi Sosyal Tesisleri Aşık Şenlik Konferans Salonu’nda, 9 Nisan 2013 Salı günü, ‘Liderlik ve İnsani Gelişim Arasındaki İlişki’ isimli bir konferans yapıldı. Saat 11.00’da başlayan programda İnsani Gelişim Uzmanı Kemal Koçak, “İnsani Gelişim” ile ilgili dikkat çekici bilgiler verdi.

Ardahan Üniversitesi Genç Gelecek Kulübü tarafından organize edilen konferansa; Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan, Ardahan Üniversitesi akademisyenleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İnsani gelişim hakkında konuşan Koçak, insan beyninin yapısı ve beynin hangi bölümünün hangi işleve sahip olduğunu çeşitli örnekler bağlamında anlattı. Programda, Amerika’da çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmadan bahseden Koçak, “Yapılan araştırmayla ilgili videoda siyahi bir çocuk görüyorsunuz. Çocuğa soruyorlar, ‘Hangi bebek daha güzel?’ diye. Bir tarafta beyaz, sarışın, mavi gözlü bir bebek. Diğer tarafta ise kendisi gibi siyahi bir bebek. Çocuk kendisi gibi olan bebeği seçiyor. Çünkü beynin ön bölümü olan ‘insani gelişim’ bölümü öyle yapmasını istiyor. Ama çocuğun gözlerine dikkat edin, sarışın olan bebeğe bakıyor. Sanki birisi arkadan kollarını tutup siyahi bebeği işaret ettiriyor.” diyerek, insan beyninin davranışlar üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Koçak verdiği bir diğer örnekte ise, “Amerika da çocuklar annelerine ‘I’m not Mom! I why Negro?’ diye soruyorlar. Yani ‘Anne, neden ben siyahi değilim?’ diyorlar. Eskiden böyle değildi. Ama günümüzde çocuklar bakıyor ki, en iyi basketbol oyuncuları siyahi, en iyi futbolcular siyahi, şarkıcılar siyahi.” şeklinde konuşarak, beynin ‘insani gelişim’ bölümünün bu tarz soruları sormalarına neden olduğunu bildirdi.

Ayrıca insanların davranışları ile beyinlerindeki bölümler arasındaki ilişkiye değinen Koçak, “İzlediğiniz videoda, ofis ortamında çalışan kişileri görüyorsunuz. Birisi arkadaşına sinirleniyor ve masanın üzerinden atlayıp kavga etmeye başlıyorlar. Bu kişilerin beyinlerinde ‘hayvani gelişim’ bölümleri gelişmiştir. Orada onlara karışmayan iki kişi daha var. Onların ise ‘insani gelişim’ bölümleri gelişmiş olduğu için kavgaya karışmıyorlar. ‘Hayvani gelişim’ bölümü gelişmiş olan insanlar daha saldırgan olurlar. ‘İnsani gelişim’ bölümü gelişmiş insanlar ise daha insancıl olurlar.” yorumunu yaptı.

Konferansın sonunda Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan’ın, İnsani Gelişim Uzmanı Kemal Koçak’a teşekkür belgesi vermesiyle program sona erdi. 


                    

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28/30   Faks: +90 478 211 75 29