.
 
ENG
 

.
Üniversiteliler Kardeş Okul Olarak Binbaşar’ı Seçti
.
Sevgiye Dair Şiirler
.
Güngören: “İnsan Zamanın Ruhunu Yakalamalı”

.
ARܒde Dış Politika ve Küresel Gelişmeler Ele Alındı
.
Vali Deniz ARܒlü Öğrencilerle Buluştu
.
ARܒde Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yılı Kutlandı

.
Ünlü Mimar Aksüt, Tecrübelerini Öğrenciler ile Paylaştı
.
ARܒlü Öğrencilere KPSS Hakkında Bilgilendirme Semineri Verildi
.
Ünlü Sunucu Bekir Develi’yle ARܒde Keyifli Bir Sohbet

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 |

Ana Sayfa


22 Kasım 2012

DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI SONA ERDİ

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedova’ya

 fahri doktora unvanı verildi.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin düzenlediği ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları’, Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Gürcistan-Ahıska Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tina Gelaşvili ve Ahılkelek Devlet Yüksek Eğitim Kurulu Rektörü Prof. Dr. Roin Kavrelişvili’nin katılımlarıyla üçüncü gün programının ardından sona erdi.

ARÜ Aşık Şenlik Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları’nın son gününde; Gürcistan-Ahıska Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tina Gelaşvili “Gürcistan Pazarı”, Türkgözü Gümrük Müdürlüğü’nden Uzman Solmaz Güntemur “Dış Ticaret Mevzuatı” ve “İhracat Teşvikleri”, Öğr. Gör. Ömer Cenap Özdemir “Uluslararası Pazarlama ve Reklam” konularında birer sunum yaptılar.

“Ticaretin olmadığı yerde gelişme de olmaz”

Son gün programında kısa bir konuşma yapan Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahanlı işadamı ve esnaflarının dış ticaret hususunda karşılaştıkları sorunları dile getirmeleri gerektiğini söyleyerek bu sorunlara; valilik, üniversite ve belediye olarak nasıl çözümler üretilmeye çalışılacağını vurguladı. Rektör Korkmaz: “Dünyada bu kadar çok sınıra sahip olup, sınır ticareti yapmayan çok az bölge vardır. Bu açmazdan kurtulmalıyız; çünkü ticaretin olmadığı yerde gelişmede olmaz. Ticaret hayatının olmadığı bir yerin uzun süre yaşaması mümkün değildir. Hayatın dinamizmini bir yerde devam ettiren unsur ticarettir. Bu bakımdan bu toplantılarda yapısal, idari ve hukuki sorunlarımızı gündeme getirmeliyiz. Bu sorunlar üzerine tartışmalı, kurumlarımız bünyesinde çözülebilecek olanları çözmeli, çözülmesi zor sorunları çözülmesi için ilgili mercilere taşımalıyız” dedi.

Üç günlük toplantılar hakkında birçok işadamından olumlu mesajlar aldığını söyleyen Rektör Korkmaz, katılımcıların bu toplantıları “çok faydalı” olarak değerlendirdiklerini belirtti. Sorunların paylaştıkça aşılabileceğini vurgulayan Rektör Korkmaz: “Bizler tüm enerjimizi, tüm tartışmalarımızı sınırımız olan ülkelerle işbirliğimizi arttırmak ve onlarla ticari ilişkilerimizi geliştirmek için harcamalıyız.” diye konuştu.

Ardahan; Türkiye’nin Doğu’ya ve Orta Asya’ya açılan kapısı olacak

Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın ardından kürsüye gelen Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, dış ticaret ve ARÜ tarafından düzenlenen toplantılar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Vali Azizoğlu, bu toplantıların Ardahanlı işadamı ve esnafların dış ticaret konusundaki bilgi ihtiyaçları gereği ortaya çıktığını ve Ardahan Üniversitesi’nin de bu ihtiyacı karşılamak için böyle bir toplantı düzenlediğini söyledi. Toplantıların bundan sonraki süreçte devam etmesi umudu içerisinde olduğunu dile getiren Vali Azizoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Ardahan gelecekte dış ticaret açısından Türkiye’nin gıpta ettiği illerden bir tanesi olacak. Türkiye’nin batıya açılan kapısı nasıl Kapıkule ise; Doğu’ya ve Asya’ya açılan kapısı ise Ardahan olacak. Edirne batıda ne ise Ardahan’da doğuda o olacak. İki ya da üç sene içerisinde Ardahan çok iyi yerlere gelecek. Ülkemizin Gürcistan ile ilişkileri oldukça iyi yerlere geldi. Artık pasaport kullanmadan sadece kimlikle Gürcistan’a giriş çıkış yapabiliyoruz. Bu bakımdan Gürcistan ile ticaret yapamama konusunda herhangi bir endişe duymuyoruz. Üniversitemizin yaptığı bu çalışmanın büyük bir eksiği de giderdiğini ve gidereceğini biliyor, buna inanıyorum.”

Etkinlikte Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy da kısa bir açıklama da bulundu. Köksoy, Ardahan’ın kangren olan dış ticaret sorununun çözümüne, Ardahan Üniversitesi’nin düzenlediği bu toplantıların katkı sağladığını söyledi. Seminerlerde sunumlar yapan öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve uzmanlar ile katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Toplantılara kayıt yaptıran Ardahan’ın esnaf ve işadamlarından oluşan 22 kişilik katılımcı grup üç günlük eğitim sonrasında katılım belgelerini almaya hak kazandılar. Katılımcılar belgelerini Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan’ın elinden aldılar. Katılımcılara katılım belgelerinin sunulmasının ardından toplantılarda sunum yapan öğretim üyesi, öğretim görevlileri ve uzmanlara da teşekkür belgeleri takdim edildi.

Üçüncü gün sunumlarının bitmesinin ardından Ardahan Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde tüm katılımcılara yemek verildi.


                                

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28/30   Faks: +90 478 211 75 29