.
 
ENG
 

.
ARܒde ’’Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı’’ Kapsamında Sertifika Töreni Yapıldı
.
ARܒde ’’Ardahan 3. Kariyer Günleri’’ Yapıldı
.
ARܒlü Akademisyenler I. Ardahan Ekonomi Forumu’nda Konuştu

.
Ünlü İşadamı Davut Doğan’dan ARܒde ’’Girişimcilik’’ Dersi
.
ARܒde Türkiye’nin Modernleşme Süreci Konuşuldu
.
ARÜ ve İŞKUR İşbirliğiyle, ’’2. Geleneksel Kariyer Günleri’’ Programı Yapıldı

.
ARܒde “İnsani Gelişim Konferansı” Yapıldı
.
ARܒden İşkur Kariyer Günlerine Destek
.
Rektör Korkmaz İşletme Bölümü Öğrencileriyle Buluştu

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 |

Ana Sayfa


19 Kasım 2012

ARÜ’DE DIŞ TİCARET TOPLANTILARI BAŞLADI

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedova’ya

 fahri doktora unvanı verildi.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) tarafından düzenlenen ve üç gün sürecek olan ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları’, 19 Kasım Pazartesi günü Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın açılış konuşması ve devamında yapılan seminerlerle başladı.

Ardahan’da dış ticaret potansiyelini artırmak, e-ticaret, ihracat pazarları, ihracat teşvikleri, dış ticaret mevzuatı, il kotaları, dış ticarette kullanılan belgeler, muhtemel pazarlar, markalaşma ve kurumsallaşma konularında Ardahanlı esnaf ve iş adamlarını bilgilendirmek amacıyla düzenlenen ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları’ ARÜ TÖMER binasında başladı.

Bilgilendirme toplantılarının ilk günü saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın açılış konuşmasını yapmasıyla başladı. Rektör Ramazan Korkmaz, Ardahan’ın dış ülkelere en çok sınırı olan illerden birisi olmasına rağmen bu durumun Ardahan’ın ekonomisine yansımadığını vurgulayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Ardahan dış ülkelerle en çok sınırı olan şehirlerimizden bir tanesi. Buna rağmen, maalesef ki Ardahan dış ticaret sıralamasında Türkiye’de son sıralarda yer almaktadır. Sanki bizim sınırlarımız yok, onlarla ticaret yapma şansımız yok gibi bir durum söz konusu. Ardahan Üniversitesi olarak bu sorunu nasıl aşabiliriz, nasıl yardımcı olabiliriz düşüncesiyle böyle bir toplantı planladık. Dış ticaret, ülke kaynaklarımızı değerlendirmemiz anlamına geliyor. Birbirimizle görüşlerimizi, önerilerimizi paylaşarak, güçlerimizi birleştirerek dış ticaret potansiyelimizi artırabiliriz. Böylelikle bizde kazanalım, komşularımız da kazansın ve ilişkilerimiz artarak devam etsin.”

"Müreffeh bir Ardahan ve Kafkasya için üzerimize düşeni yapmalıyız."

Rektör Korkmaz, günümüz dünyasında sınırların artık ortadan kalkmaya başladığını, eskiden savaş halinde olan ve birbirlerine büyük zararlar veren Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde günümüzde sınırların kalktığını ve ilişkilerin arttığını vurguladığı konuşmasında bulunduğumuz coğrafyada da artık sınırların kalkmaya başlayacağını ifade etti. 2-3 tane sınırımız olan Gürcistan ile dış ticaretimizin olmamasının düşündürücü olduğunu sözlerine ekleyen Korkmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Sınırımız olan ülkelerle işbirliği yapmamız için önümüzde herhangi bir engelimiz yok. Dünya’da e-ticaretin önemi her geçen gün artarak devam ediyor. Örneğin, Ardahan Balı bizim topraklarımıza ait bir ürünken, bu balın ticaretini Ardahanlı olmayanlar yapıyor. Bu tarz sorunlarımızı burada ele alacağımız konularla, uzmanlarımızın aktaracağı bilgilerlerle, sizlerin görüşleri ve önerileri ile birlikte aşacağız. Üniversite olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Daha müreffeh bir Ardahan ve Kafkasya için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız.” 

Açılış konuşmalarının ardından birinci günün oturumlarına geçildi. Birinci günde Öğr. Gör. Niyazi İpek “Dış Ticaret Konusunda Genel Çerçeve”, Öğr. Gör. Onur Çelik “İşletmelere Etkileri Açısından İhracat”, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri İbrahim Tırpancı “ İl Kotaları” konularında sunum yaptı.

Üç gün sürecek olan toplantıların ikinci ve üçüncü gün programları şu şekilde olacak:

Toplantının ikinci gününde Öğr. Gör. Elif Çalışkan “ E-Ticaret”, Öğr. Gör. Zuhal Çalık “Dış Ticarette Kullanılan Belgeler”, Öğr. Gör. Niyazi İpek “Marka ve Kurumsallaşma” konularında sunumlarını yaparken; üçüncü gününde Prof. Dr. Tina Gelaşvili “Gürcistan Pazarı”, Türkgözü Gümrük Müdürlüğü’nden Uzman Solmaz Güntemur “Dış Ticaret Mevzuatı” ve “İhracat Teşvikleri”, Öğr. Gör. Ömer Cenap Özdemir “Uluslararası Pazarlama ve Reklam” konularında katılımcıları bilgilendirecek.


                    

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28/30   Faks: +90 478 211 75 29