.
 
ENG
 

.
ARܒde Avrasya Konferansı Yapıldı
.
Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları Sona Erdi
.
ARܒde Dış Ticaret Toplantıları Başladı

.
ARÜ, Öğrencilerinin Kariyerine Işık Tutuyor
.
ARܒden Kan Bağışı Kampanyasına Destek
Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 |

Ana Sayfa


20 MART 2015

BANKA MÜDÜRLERİ, ARÜ’LÜ ÖĞRENCİLERLE TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)"  kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi çerçevesinde okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
26 Şubat 2015 tarihinde Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük konuşmacı olarak katıldı.  
 Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük,  Çanakkale Savaşı’nın başlamasından bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Küçük,  zaferin yokluk ve imkânsızlıklarla kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmıştır. Eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden bir bütün haline gelmiş olmasıdır" dedi. 
 Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın manevi değerinin yanı sıra coğrafik önemine de değindi. Doç. Dr. Erginal, "Bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen mermi ve kemiklerle karşılaşıyor. Savaşların geçtiği yarımadadaki tatlı su kaynaklarının tamamı, Türk askerlerinin kontrolündeydi. Ayrıca boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hâkim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk ordusunun düşman kuvvetlere karşı üstünlüğünü sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına sebep olur. Bu gelişme savaşın seyrini değiştirerek Türk milletini galibiyeti getirir" ifadelerini kullandı.
 Programın sonunda proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi kapsamında Ardahan’da eğitim veren bütün okullarda projeyle ilgili konferansların verileceğini belirtti.

Ardahan Üniversitesi, alanında uzman kişileri misafir etmeye devam ediyor. Önceki yıllarda yurt içinden ve yurt dışından değerli akademisyenleri ve iş adamlarını öğrenciler ile buluşturan ARÜ, bu faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyerek Ardahan’da hizmet veren altı büyük bankanın müdürünü ağırladı. 19 Mart 2015 tarihi Çarşamba günü gerçekleşen programda ilk kez Ardahan’ın beş büyük bankasının müdürü aynı panelde bir araya geldi. ARÜ Genç Gelecek Kulübü tarafından düzenlenen panel saat 13.00’dan itibaren İİBF Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ardahan’da faaliyet bankaların müdürleri düzenlenen panel ile tecrübelerini ve bankacılık sektörü ile ilgili merak edilenleri ARÜ’lü öğrenciler ile paylaştı. Panelin açış konuşması Arş. Gör. Hülya Gülcan Şahin tarafından yapıldı. Bankacılık mesleğini en çok İİBF mezunlarının tercih ettiğini belirten Şahin, günümüz şartları nedeniyle birçok insanın mecbur kaldığı için bankacılık mesleğine yöneldiğine vurgu yaptı. Bankaların personel alımı sınavlarına değinen Şahin konuşmasına “Her bankanın kendine göre farklı sınav sistemi var. Banka sınavları pozisyonlar itibariyle de farklılıklar gösteriyor. Bazıları mantık ve zekâ soruları sorarken, bazı bankalar ise matematik ve sosyal bilimler içeren sınavlar yapıyor.” şeklinde konuştu. 

Sohbet havasında geçen panelde Ardahan’ın altı büyük bankasının müdürleri kendi tecrübelerini ve bankacılık ile ilgili merak edilenleri dile getirdi. İlk sözü T.C. Ziraat Bankası Ardahan Şubesi müdürü Mehmet Nesimi Tercan aldı. Bankacılığı isteyerek seçtiğini belirten Tercan, işini severek yaptığını ifade etti. Tercan kısaca hayat hikayesinden bahsederek iş hayatında başarılı olmak için çok çalıştığını ve sorumluluk almaktan hiçbir zaman kaçınmadığını belirtti. Tercan’ın ardından sözü T. C. İş Bankası Ardahan Şubesi müdürü İlker Devrim Dağ aldı. Kariyer planlamasının kişinin kendi elinde olduğunu belirten Dağ, yabancı dil ve mali analiz gibi özelliklere sahip olmanın kişiyi bir adım önce çıkardığını ifade etti. Panel, Garanti Bankası Ardahan Şubesi müdürü Cem Bahadır Çığgın’ın konuşması ile devam etti. Erzurum Atatürk Üniversitesi mezunu oluğunu ifade eden Çığgın, işe alım süreçlerinde mezun olunan üniversitenin önemli olmadığını belirtti. Çığgın, gişe görevlisi olarak işe başladığını ve zamanla kendini geliştirerek adım adım yükseldiğini söyledi. 

Panelin bir diğer konuşmacısı Akbank Ardahan Şubesi müdürü Murat Doğan, her işte olduğu gibi bankacılığın da severek yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye Halk Bankası Ardahan Şubesi müdürü Mehmet Nuri Güzel ise bankacılıkta BES, SAGEM ve SPK sertifikalarının işe alınmada büyük avantaj sağladığına dikkat çekti. Panelin son konuşmacısı Vakıfbank Ardahan Şubesi müdürü Tansel Güler oldu. Güler, üniversiteyi bitirdikten sonra ilk olarak askerlik görevini yerine getirdiğini sonrasında ise yabancı dil kursu aldığını belirtti. Güler’in konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Toplu hatıra fotoğrafının çekilmesi ile program sona erdi. 


                                         

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28/30   Faks: +90 478 211 75 29