.
 
ENG
 

.
Banka Müdürleri, ARܒlü Öğrencilerle Tecrübelerini Paylaştı
.
İİBF Öğrencilerinden Şiir Şöleni
.
ARܒde Türkmenistan’ın Bağımsızlık Günü Kutlandı

.
ARܒlü Öğrenciler Kariyer Sınavları Hakkında Bilgilendirildi
.
ARܒde ’Kadına Şiddete Hayır’ Denildi
.
ARܒde Bonzai ve Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Toplantısı Yapıldı

.
Ödüllü Haber Spikeri Burak Törün Üniversitemizde
.
İİBF Öğrencilerinden Şiir Şöleni
.
ARܒlü Öğrenciler Kariyer Sınavları Hakkında Bilgilendirildi

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 |

Ana Sayfa


4 MART 2015

ARÜ’DE BONZAİ VE UYUŞTURUCU MADDELERLE MÜCADELE TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)"  kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi çerçevesinde okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
26 Şubat 2015 tarihinde Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük konuşmacı olarak katıldı.  
 Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük,  Çanakkale Savaşı’nın başlamasından bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Küçük,  zaferin yokluk ve imkânsızlıklarla kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmıştır. Eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden bir bütün haline gelmiş olmasıdır" dedi. 
 Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın manevi değerinin yanı sıra coğrafik önemine de değindi. Doç. Dr. Erginal, "Bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen mermi ve kemiklerle karşılaşıyor. Savaşların geçtiği yarımadadaki tatlı su kaynaklarının tamamı, Türk askerlerinin kontrolündeydi. Ayrıca boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hâkim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk ordusunun düşman kuvvetlere karşı üstünlüğünü sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına sebep olur. Bu gelişme savaşın seyrini değiştirerek Türk milletini galibiyeti getirir" ifadelerini kullandı.
 Programın sonunda proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi kapsamında Ardahan’da eğitim veren bütün okullarda projeyle ilgili konferansların verileceğini belirtti.

Son yıllarda kullanımında ciddi oranda artış görülen sentetik cannobinoid, bilinen adı ile “bonzai” ile mücadele için Ardahan Üniversitesi’nde (ARÜ) bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 3 Mart 2015 Salı günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda Ardahan Valiliği Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Önleme Komisyonu Üyeliğini yürüten ARÜ Öğretim Görevlisi Betül Aşçı ve Ardahan Devlet Hastanesi Uzman Psikiyatrist’i Buket Petin çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Uyuşturucu madde bağımlılığına karşı toplumu bilgilendirmeye ve buna karşı önlem almaya dönük olarak düzenlenen konferansa ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık, İBEF Dekanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, ARÜ’lü akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı. 

Programda konuşan Ardahan Devlet Hastanesi Uzman Psikiyatrist’i Buket Petin, uyuşturucu maddelerin çeşitlerinden üretim süreçlerine kadar çeşitli konulara değindi. Petin, Bonzai olarak bilinen sentetik cannobinoid kullanımının ciddi oranda artmasının ucuz ve kolay yolla ulaşılabilir olmasından kaynaklandığını ve yapılan testlerle tespit edilmesinin zor olduğunu belirterek, “Tespiti çok zor olduğu için, madde kullanımı ile ilgili yasal zorunlulukları ve denetimli serbestlik ile dışarda olanların çok başvurduğu bir maddedir” şeklinde tespitte bulundu.  Öte yandan Psikiyatr Petin, Türkiye geneline oranla Ardahan’da uyuşturucu madde kullanımı yaygınlığı gibi bir problem olmadığını hatırlattı. 

Düzenlenen konferans ile ilgili görüşlerini belirten ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Aşçı ise, özellikle gençleri bu tür maddelere karşı bilgilendirmenin ve korunmalarını sağlamanın çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bizler eğitimciler olarak öğrencileri gözlemleyen birincil bireyleriz. Onları bonzai gibi çeşitli uyuşturucu madde kullanımlarına karşı koruyucu ve bilgilendirici erken gözlemler yapmalıyız. Bu nedenle konferansı düzenleyenlere ve bizi bilgilendiren Ardahan Devlet Hastanesi Psikiyatrist’i Buket Petin’e teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

Program sonunda ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık tarafından Ardahan Devlet Hastanesi Psikiyatrist’i Buket Petin’e teşekkür belgesi takdim edildi. 


                          

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28/30   Faks: +90 478 211 75 29