.
 
ENG
 

.
ARܒde Avrasya Konferansı Yapıldı
.
Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları Sona Erdi
.
ARܒde Dış Ticaret Toplantıları Başladı

.
ARÜ, Öğrencilerinin Kariyerine Işık Tutuyor
.
ARܒden Kan Bağışı Kampanyasına Destek
Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 |

Ana Sayfa


10 HAZİRAN 2014 

ARÜ’DE “UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ PROGRAMI” KAPSAMINDA SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.
“Kafkasya’nın Geleceği Konusunda Üniversitelere Büyük Görevler Düşüyor”
Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararasılaşma” Tespiti
Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti. 
Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi. 
“Türkiye’nin Her Yerinde Başarıdan Başarıya Koşan Üniversitelerimiz Var”
Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı. 
Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.
Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Atatürk Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi ve Ardahan Üniversitesi (ARÜ) işbirliği ile yürütülen ve Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Şirketi tarafından desteklenen “Erzurum, Kars ve Ardahan İlleri Toplumsal Kalkınma Girişimi Projesi” kapsamındaki “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı”na katılan kursiyerlere ARÜ ev sahipliğinde düzenlenen bir törenle sertifikaları verildi. Programı başarı ile tamamlayan 30 kursiyere proje destekçilerinin temsilcileri tarafından sertifikaları takdim edildi. 

9 Haziran 2014 Pazartesi günü ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda saat 14.00’dan itibaren başlayan törene; Ardahan Vali Vekili Deniz Pişkin, ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, ARÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Orhan Söylemez ve Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık, Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya, ARÜ Genel Sektereti Vedi Aşkaroğlu, BTC Toplumsal Yatırım Projeleri Koordinatörü Duygu Güven, KOSGEB Başkan Yardımcısı İhsan Solmaz, KOSGEB Kars Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Işık, KOSGEB Ardahan Hizmet Merkezi Müdürü Ramazan Sivri, projeye katılan kursiyerler ile aileleri ve çok sayıda ARÜ’lü öğrenci katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin ilk açış konuşması Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya tarafından yapıldı. Projenin amacını insanların bulundukları yerde daha mutlu ve refah içinde yaşamaları olarak açıklayan Prof. Dr. Kaya, seracılıktan süs bitkileri yetiştiriciliğine, süt toplama merkezlerinden uygulamalı girişimcilik eğitimlerine kadar çok farklı sektörlerde projelerin uygulandığını ifade etti. Ardahan’da gerçekleştirilen projeye 30 kursiyerin katıldığını ve hepsinin büyük bir özveri ile kursları takip ettiğini belirten Prof. Dr. Kaya kursiyerlerin başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Törende konuşan KOSGEB Başkan Yardımcısı İhsan Solmaz, Türkiye’nin üretime dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu belirtti. Türkiye’de üretimin artması işin yeni iş yeri kuracak olanları ve var olan işletmelerini büyütmek isteyenleri sürekli desteklediklerini ifade eden Solmaz, Türkiye’nin gelişmesi için katkı yapmaya devam edeceklerini vurguladı. 

Rektör Prof. Dr. Korkmaz: Proje, Bölge Açısından Büyük Bir Öneme Sahip

Törenin bir diğer açış konuşması ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz tarafından yapıldı. BTC Ham Petrol Boru Hattı Şirketi’nin desteklemiş olduğu bu projenin bölge halkı açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Korkmaz, projeyi bölge halkını gülümsetme çabası ve bölgeyi kalkındırma hamlesi olarak değerlendirdi. Kafkasya Bölgesi’nin yer altı kaynakları bakımından çok zengin olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre Hazar Havzası, yani Hazar Denizi ve çevresindeki petrol ve doğalgaz kaynaklarının rezervi dünyanın 200 yıllık ihtiyacını karşılayacak düzeydedir.” şeklinde bilgi verdi. 

Törenin son açış konuşması Ardahan Vali Vekili Deniz Pişkin tarafından yapıldı. Projenin uygulanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Pişkin, “Toplumsal kalkınmaya en fazla ihtiyaç duyan illerin başında Erzurum, Kars ve Ardahan gelmektedir. Bu anlamda böyle bir eğitim ile insanlarımıza girişimcilik ruhu kazandıran Atatürk Üniversitemizi, Ardahan Üniversitemizi, Kafkas Üniversitemizi ve KOSGEB yetkililerini kutluyorum. Bu projenin bir başlangıç olmasını ve bundan sonra da sosyal sorumluluk anlamında çeşitli projelerin hayata geçirilmesini Ardahan halkı olarak beklemekteyiz. Öte yandan bugün verilen sertifikaların iş hayatında da gerçek manada karşılığını bulmalarını temenni ediyorum. Kursiyerlerimizi kutluyor ve sertifikalarının hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Açış konuşmalarının tamamlanmasının ardından sertifika ve plaket törenine geçildi. Kursiyerlerin sertifikaları Ardahan Vali Vekili Deniz Pişkin, ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser ve BTC Toplumsal Yatırım Projeleri Koordinatörü Duygu Güven tarafından takdim edildi. Hatıra fotoğraflarının çektirilmesinin ardından tören sona erdi. 


                                                              

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28/30   Faks: +90 478 211 75 29