.
 
ENG
 

.
ARܒde Avrasya Konferansı Yapıldı
.
Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları Sona Erdi
.
ARܒde Dış Ticaret Toplantıları Başladı

.
ARÜ, Öğrencilerinin Kariyerine Işık Tutuyor
.
ARܒden Kan Bağışı Kampanyasına Destek
Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 |

Ana Sayfa


23 MAYIS 2014 

ARÜ’DE “ARDAHAN 3. KARİYER GÜNLERİ” YAPILDI

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.
“Kafkasya’nın Geleceği Konusunda Üniversitelere Büyük Görevler Düşüyor”
Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararasılaşma” Tespiti
Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti. 
Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi. 
“Türkiye’nin Her Yerinde Başarıdan Başarıya Koşan Üniversitelerimiz Var”
Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı. 
Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.
Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliği ile “Ardahan 3. Kariyer Günleri” düzenlendi. Yakın zamanda mezun olacak olan öğrencilerin daha sağlam temeller üzerine kurulu bir kariyer planlamasına yardımcı olmak için düzenlenen etkinlik 21-22 Mayıs 2014 tarihleri arasında ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Konferans Salonu’nda yapıldı. 21 Mayıs 2014 Çarşamba gününden itibaren başlayan programa ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan, ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Büyükbaş, İŞKUR Ardahan İl Müdürü Aydın Yılmaz, Kars KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Işık, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Taner Beter, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Proje Koordinatörü Nurullah Karaca, ARÜ’lü akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

“Sadece Düşünen Değil, Yapan Kazanır. Rotanızı Belirleyin”

“Sadece düşünen değil, yapan kazanır. Rotanızı belirleyin”sloganı çerçevesinde düzenlenen etkinliğin açış konuşmasını yapan ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan, üniversitelerin gençleri eğitme, öğretme ve toplum ile bütünleştirme misyonu ile hareket ettiğini belirtti. 

Prof. Dr. Doğan: “Mutluluk, Saate Bakmayı Unutmaktır”

Başarı ile mutluluğun birbirine bağlı iki kavram olduğunu ifade eden Prof. Dr. Doğan mutluluğu,“saate bakmayı unutmak” şeklindeniteledi. Prof. Dr. Doğan, bu bağlamda zaman kaygısı taşımayan bireylerin iş hayatında başarılı çalışmalar gerçekleştirebileceğini dile getirdi. Başarı hakkında birçok tanım yapıldığını da hatırlatan Prof. Dr. Doğan, “Başarı, şartlar ne olursa olsun yalan söylememektir”şeklinde bir tespitte bulundu. 

İş hayatında mutluluğun önemine dikkat çeken Prof. Dr. Doğan, “Meslek öyle bir şeydir ki, sabah kalkıp aynaya baktığımızda kendi gözlerimizin içine mutlu bakabilmeliyiz. Çünkü insanlar mutlu olabilecekleri meslekleri tercih ediyor. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde son 20 yılda,‘mesleğe başladıktan sonra 4 yıl içinde mesleğini değiştiren insanlar’ var. ABD’de bu şekilde mesleğini değiştirenlerin oranı %70’lere varıyor. İşte bu nedenle, meslek seçerken ve iş hayatına atılırken hayattaki pusulanız çok önemlidir.” diyerek, özellikle genç bireylerin meslek ve kariyer süreçlerini doğru bir şekilde değerlendirmesinin hayati olduğunu kaydetti.  

Gençlere Altın Tavsiyeler

İŞKUR İl Müdürü Aydın Yılmaz söz konusu etkinliğin, yakın zamanda iş hayatına atılacak ve kariyer planlaması yapacak öğrencilere yol göstermek açısından önemli olduğunu vurguladı.

Programda “İŞKUR ve İş Arama Becerileri” başlıklı bir sunum yapan İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Taner Beter, doğru iş seçiminin nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili pratik tavsiyelerde bulundu. Ayrıca Beter, “özgeçmiş oluşturma” ve iş başvurusu mülakatlarında dikkat edilmesi gereken noktalara değindi. 

“Girişimci, Risk Alarak Yenilik Yapan Kişidir”

Kars KOSGEB Hizmet Müdürü Mustafa Işık, “girişimci ve girişimcilik” gibi konular hakkında çeşitli bilgiler verdi. Işık, girişimciyi,“risk alarak yenilik yapan kişi olarak”tanımladı. Işık, başarılı bir girişimcinin ise, “özgüveni yüksek, risk almaya hazır, yaratıcı düşünme yeteneğine sahip, kararlı, motivasyonu yüksek, yeni fikirlere açık” bir profile sahip olması gerektiğini belirtti. İş kurma süreçleri ve KOSGEB olanakları ile ilgili de konuşan Işık, “Yeni kurulan işletmelere KOSGEB tarafından bin TL’den 70 bin TL’ye kadar geri ödemesiz çeşitli destekler verilmektedir” diyerek, girişimci olmak isteyen kişilerin söz konusu imkân ve fırsatlardan yararlanabileceğini bildirdi. 

Programın ikinci oturumunda söz alan SERKA Proje Koordinatörü Nurullah Karaca, SERKA’nın yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verdi. Ardahan Üniversitesi Öğr. Gör. Ali Yıldırım ise, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında çeşitli önerilerde bulundu. 

“Mesleğinizi Severek Yapmalısınız”

Programın ilk gününün ardından oturumlar 22 Mayıs 2014 Perşembe günü de devam etti. Etkinliğin ikinci gününün ilk konuşmacısı, bankacılık sektöründen Yönetici Yardımcısı Doğan Avşar oldu. Avşar, bankacılık sektöründe çalışmak isteyen gençlere, “Mesleğinizi severek icra ediyorsanız, sizin için zor bir meslek yoktur ve her şeyin üstesinden gelebilirsiniz.” şeklinde açıklamalar yaptı. 

Oturumun ikinci konuşmacısıArdahan’ın Posof İlçe Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan oldu. Şivgan, işverenlerin donanımlı kişilerle çalışmak istediklerini ifade etti. 

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Yüksel Tırpancı, muhasebeciliğin Türkiye’de gözde bir meslek olduğunu belirtti. 

“Nasıl Akademisyen Olunur?”

Ardahan Üniversitesi Öğretim Görevlileri Ayşen İğci ve Zehra Doğan, akademisyen olabilmenin şartları ve izlenmesi gereken yolları açıkladı. 

Program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan’ın kapanış konuşmasının ardından konuşmacılara plaket vermesi ile tamamlandı. 


                                                                             

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28/30   Faks: +90 478 211 75 29