.
 
ENG
 

.
Banka Müdürleri, ARܒlü Öğrencilerle Tecrübelerini Paylaştı
.
İİBF Öğrencilerinden Şiir Şöleni
.
ARܒde Türkmenistan’ın Bağımsızlık Günü Kutlandı

.
ARܒlü Öğrenciler Kariyer Sınavları Hakkında Bilgilendirildi
.
ARܒde ’Kadına Şiddete Hayır’ Denildi
.
ARܒde Bonzai ve Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Toplantısı Yapıldı

.
Ödüllü Haber Spikeri Burak Törün Üniversitemizde
.
İİBF Öğrencilerinden Şiir Şöleni
.
ARܒlü Öğrenciler Kariyer Sınavları Hakkında Bilgilendirildi

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 |

Ana Sayfa


15 MAYIS 2014 

ARÜ’LÜ AKADEMİSYENLER I. ARDAHAN EKONOMİ FORUMU’NDA “ARDAHAN NASIL KALKINIR”I TARTIŞTI

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.
“Kafkasya’nın Geleceği Konusunda Üniversitelere Büyük Görevler Düşüyor”
Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararasılaşma” Tespiti
Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti. 
Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi. 
“Türkiye’nin Her Yerinde Başarıdan Başarıya Koşan Üniversitelerimiz Var”
Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı. 
Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.
Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Ardahan’ın ekonomik durumu ve kalkınması için yapılabilecekler, “1. Ardahan Ekonomi Forumu”nda “Ardahan Nasıl Kalkınır?” konu başlığı altında tartışıldı. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Ardahan İl Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen foruma çok sayıda bürokrat, işadamı ve bilim insanı katıldı. 

13 Mayıs 2014 Salı günü saat 10.00’dan itibaren başlayan foruma, Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci,  İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esfender Korkmaz, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Tekin İftar, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar, Üsküdar Üniversitesi Doç Dr. İsmet Galip Yolcuoğlu, Ardahan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İhsan Kurtbaş, İstanbul Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Taner Artan, Ardahan Üniversitesi Öğretim Görevlileri Öğr. Gör. Zehra Doğan ve Öğr. Gör. Abdullah Topçuoğlu ile çok sayıda iş adamı ve akademisyen katıldı.

Formun açış konuşması Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci tarafından yapıldı. Demirci, Ardahan’ın gelişmişlik düzeyi, ekonomik durumu ve refah düzeyinin arttırılması konusunda öneriler oluşturmak için söz konusu forumu düzenlediklerini belirtti.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy:

“Ardahan’ın Kalkınmasında “ARÜ” Büyük Roller Oynuyor”

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan’ın her yönden kalkınması açısından Valilik, Belediye, Üniversite ve diğer sivil toplum kuruluşlarının önemli rolleri olduğunu hatırlattı. Ayrıca Köksoy, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz başta olmak üzere, Ardahan Üniversitesi yönetiminin Ardahan’a değerli katkılarda bulunduğunu dile getirdi. 

Ardahan’ın kalkınması için neler yapılması gerektiği hususunda çeşitli öneriler sıralayan Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, “Ardahan’ın kalkınması için en önemli aktör üniversitedir.” diyerek, Ardahan’a daha fazla öğrenci gelmesi hususunun hayati olduğunu kaydetti. 

Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu: 

“Ardahan, Türkiye’nin Davos’u Neden Olmasın?”

Ardahan’ın stratejik konumu ve ticari potansiyeline dikkat çeken Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, “Hepimiz Ardahan’ın geleceği için konuşuyoruz. Çünkü Ardahan’ın derdi hepimizin derdidir. Bugün burada Ardahan’ın dertlerini konuşmak için gelen herkese teşekkür ediyorum. Ardahan neden Türkiye’nin Davos’u olmasın. Bugün birincisini başlattığımız bu forum inşallah bir başlangıç olacak ve Türkiye’nin, Asya’nın, Uzak Asya’nın bundan sonraki Davos’u Ardahan olacaktır.” şeklinde, forumla ilgili önemli dilek ve temennilerde bulundu. 

Prof. Dr. Esfender Korkmaz:

“Ardahan Bölgesi, Organik Tarım ve Hayvancılığa Müsait”

Açış konuşmalarının ardından ilk oturuma geçildi. Oturum moderatörlüğü Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar tarafından yapıldı. Oturumun ilk konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esfender Korkmaz oldu. Prof. Dr. Korkmaz, Ardahan’ın kalkınma potansiyelinin çok yüksek olduğuna dikkat çekti. Organik tarım ve hayvancılığın son yıllarda oldukça revaçta olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Korkmaz, bu alanlardaki çeşitli projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. 

Prof. Dr. Korkmaz’a Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu ve Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci tarafından plaket takdim edildi.

ARÜ’lü Akademisyenlerden Ardahan’la İlgili Çözüm Önerileri

Verilen aranın ardından oturumun ikinci bölümüne geçildi. İkinci bölümde Ardahan Üniversitesi İİBF Öğr. Gör. Zehra Doğan ve Öğr. Gör. Abdullah Topçuoğlu bölgesel kalkınma hakkında sunum yaptı. Devamında ise İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İhsan Kurtbaş, “Bölgesel Sorunlar Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme: Ardahan İli Örneği” başlıklı bir sunum yaptı. Ardahan merkezi, ilçeleri ve bağlı köylerinde mülakat tekniği ile yapılmış alan araştırması verilerine dayanan sunumda yerel sorun tespitleri ve bunlara ilişkin çözüm önerilerine yer verildi. 


                                            

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28/30   Faks: +90 478 211 75 29