.
 
ENG
 

.
Banka Müdürleri, ARܒlü Öğrencilerle Tecrübelerini Paylaştı
.
İİBF Öğrencilerinden Şiir Şöleni
.
ARܒde Türkmenistan’ın Bağımsızlık Günü Kutlandı

.
ARܒlü Öğrenciler Kariyer Sınavları Hakkında Bilgilendirildi
.
ARܒde ’Kadına Şiddete Hayır’ Denildi
.
ARܒde Bonzai ve Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Toplantısı Yapıldı

.
Ödüllü Haber Spikeri Burak Törün Üniversitemizde
.
İİBF Öğrencilerinden Şiir Şöleni
.
ARܒlü Öğrenciler Kariyer Sınavları Hakkında Bilgilendirildi

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 |

Ana Sayfa


12 MAYIS 2014 

ÜNLÜ İŞADAMI DAVUT DOĞAN’DAN ARÜ’DE “GİRİŞİMCİLİK” DERSİ

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.
“Kafkasya’nın Geleceği Konusunda Üniversitelere Büyük Görevler Düşüyor”
Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararasılaşma” Tespiti
Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti. 
Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi. 
“Türkiye’nin Her Yerinde Başarıdan Başarıya Koşan Üniversitelerimiz Var”
Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı. 
Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.
Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Ardahan Üniversitesi (ARÜ), gençlerin mesleki gelişimlerine ve ülkemizin her anlamda kalkınmasına büyük katkılar sağlayacak tarzdaki toplantılara imza atmaya devam ediyor. ARÜ, iş hayatındaki başarıları ile adından sıkça söz ettiren Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ı ağırladı. ARÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Konferans Salonu’nda, 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü düzenlenen “Girişimcilik” temalı etkinlikte konuşan Doğan, mobilya sektöründeki önemli deneyimlerini paylaştı. Öte yandan programda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdal Aydın “Girişimciliğin Anatomisi”, Decortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Semih Kavaklıoğlu ise “E-Girişimcilik ve İnovasyon” başlıklı birer sunum yaptı. 

Saat 14.00’dan itibaren başlayan konferansa Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Çetin Demirci, İİBF Dekanı Prof. Dr. Hakkı Büyükbaş, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal, ARÜ’lü akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. 

Davut Doğan, Başarının Sırrını Anlattı

Doğan’ın kısa hayat hikâyesinin okunmasının ardından kürsüde söz alan Doğan, “Bir Girişimcilik Öyküsü Olarak Doğtaş” isimli konuşmasına başlamadan önce çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından kendisine verilen ödüllerden bahsetti. Doğan, almış olduğu ödülleri sadece kendi adına değil, beraber çalıştığı ekibi adına aldığını belirterek, “ekip ruhu”na vurgu yaptı. 

Devlet memurluğundan istifa ederek özel sektörde iş hayatına adım attığını belirten Doğan, küçük bir atölyede mobilya yapıp satarak sektöre girdiğini belirtti. Doğan, ürün yetiştirebilmek için işletmelerini zamanla büyüttüklerini ve yeni mağazalar açtıklarını ifade etti. Doğan, o dönemdeki başarı sırrını ise, “Günde ürettiğimiz 4 ya da 6 kanepeyi aynı gün satmamız gerekiyordu. Biga ve Çan’daki mağazada satamıyorsak, kardeşlerimi akşamları köylere gönderiyordum. Gerekirse ben de gidiyordum. Satamadıkları zaman onların cebine promosyon olarak küçük altın koyuyordum, ‘Satamazsanız geri getirmeyin, bu altını armağan verin köylüye, farklı ödeme seçenekleri sunun’ diyordum. Çünkü mutlaka satmamız ve ertesi gün tekrar kanepe üretmemiz gerekiyordu. Mallarımızı stoklayacak yerimizde yoktu” dedi. Sektöre girdiğinde cebinde sadece bir aylık memur maaşı olduğunu vurgulayan Doğan, sermaye bulmak için çeşitli fırsatları değerlendirdiğini de ifade etti. 

Konuşmasının devamında Doğan, altı kardeşin ortak olduğu bir aile şirketi olduklarını belirtti. Türkiye’deki birçok aile şirketinde bir süre sonra kardeşler arasında sorunlar çıktığını bildiren Doğan, bu tür problemlerin önüne geçmek için “aile anayasası’ adında kurallar oluşturduklarını ifade etti. Programda iş hayatında dikkat edilmesi gereken püf noktaları hakkında önemli bilgiler veren Doğan, katılımcılardan gelen soruları cevapladıktan sonra konuşmasını tamamladı. 

Rektör Prof. Dr. Korkmaz: Ülkemizin Gerçek Sermayeleri Sizlersiniz

Doğan’ın ardından sözü ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz aldı. Başarı öykülerinin kitaplarda yazan bilgilerden daha etkili olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Korkmaz, bireylerin başarılı insanları kendilerine model aldığını belirtti. Türkiye’nin çok büyük bir potansiyele sahip olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Korkmaz, “Ülkelerin gerçek sermayeleri paralar, altınlar veya binalar değildir. Ülkemizin gerçek sermayeleri sizlersiniz. Davut Bey gibi insanlardır. Gelecekteki yatırımcı insanlardır.” diyerek, ülkemizdeki en büyük zenginliğin “insan” olduğunu dile getirdi. 

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Doğan’a “Teşekkür Plaketi” takdim etti. 

“Her Genç Potansiyel Bir Girişimcidir”

Konferansın ikinci bölümüÇanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdal Aydın’ın “Girişimciliğin Anatomisi” isimli sunumu ile başladı. Girişimciliğin doğuştan gelen bir yetenek olmadığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Aydın, “Girişimciliği şekillendiren unsurlar vardır. Bunlar aile, örf-adet, gelenek-görenekler, yaşadığımız bölge ve dünyaya bakış açımızdır.” diye konuştu. 

Soru cevap şeklinde devam eden sunumda Yrd. Doç. Dr. Aydın, katılımcılara girişimci olabilmenin altın kurallarını açıkladı. Konuşmasının ardından Yrd. Doç. Dr.Aydın’a ARÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. A. Evren Erginal tarafından “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

Günümüzde “E-Girişimcilik” Yaygınlaştı

“E-girişimcilik ve İnovasyon” isimli bir sunum yapan Decortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Semih Kavaklıoğlu ise dünyada ve Türkiye’de internet kullanım oranlarının her geçen gün arttığını ve buna paralel olarak online alışverişin yaygınlaştığını ifade etti. Kavaklıoğlu, insanların neden internetten alışveriş yaptığını, “Hızlı alışveriş, daha fazla ürün seçeneği, indirim fırsatlarını takip edebilme ve farklı ödeme olanakları” sözleriyle özetledi. Türkiye’de de farklı sektörlerde alışveriş sitesi olduğunu belirten Kavaklıoğlu, elektronikten gıdaya, tekstilden mobilyaya kadar çok sayıda alışveriş sitesinin aktif olarak çalıştığını belirtti. Program sonunda Kavaklıoğlu’na ARÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Kubilay Aras tarafından “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.


                                                              

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü İİBF Binası, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 28/30   Faks: +90 478 211 75 29