.
 
.
Ksanthos Antik Kenti Kazı Çalışmaları
.
Şanlıurfa İli Prehistorik Dönem Yüzey Araştırmaları
.
Ani Antik Kentinde Arkeolojik Calismalar

.
Ayanis Kalesinde Arkeolojik Calismalar
.
Göbekli Tepe Yalnız Değil
.
Doç. Dr. Çelik

.
Göbekli Tepe Artık Yalnız Değil
.
Doç. Dr. Bahattin ÇELİK “EU-Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü
.
Göbekli Tepe Artık Yalnız Değil

Sayfa: 1 | 2 |

Ana Sayfa


24 KASIM 2016

KSANTHOS ANTİK KAZI ÇALIŞMALARI

Fethiye-Kaş karayolunun 70 km yakınlarında yer alan Ksanthos Antik Kenti,  1838 yılında İngiliz araştırmacı Charles Fellows tarafından keşfedilmiştir. Kentte 1840 yılında aynı araştırmacı tarafından kazı ve araştırmalar gerçekleştirilmiş ve Nereidler Anıtı olarak adlandırılan anıt mezar da dahil olmak üzere pek çok eser British Museum'a taşınmıştır. Sahip olduğu anıt mezarlar, mimari yapılar ve Likçe yazıtları ile bölgenin en önemli kentlerinden biri olan Ksanthos, 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmiştir. Kentte düzenli kazılar, 1950 yılında Paris-Sorbonne Üniversitesi’nden Prof. Dr. Pierre Demargne; P. Demargne’dan sonra 1962’de Fransız kazı heyetinin başına gelen Henri Metzger tarafından sürdürülmüştür.

Kentin kuruluş tarihi arkeolojik verilerle kesin olarak tespit edilemese de Homeros'un İlyada adlı eserinde, Sarpedon yönetimindeki Ksanthosluların, Anadolulu bir halk olarak, Troya Savaşı'na katıldıklarından bahsedilir. M.Ö. 7. yüzyıldan başlayarak Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemleri'nde kentte yerleşimin devam ettiği bilinmektedir. Kentte yer alan en önemli eserler Nereidler Anıtı, Harpy Anıtı ve Yazıtlı Dikme olarak adlandırılan anıtsal mezarlardır. Bunun dışında kentte Agora, Tiyatro, Hamam ya da Likya Yapısı gibi önemli mimari yapılar göze çarpar. Kentte yapılan araştırmalar sonucunda Likyalıların kendilerine özgü bir dile ve sanatsal bir kültüre sahip oldukları anlaşılmıştır. Anadolulu “Luwi” grubuna ait, Hititçeye yakın bir dil olduğu bilinen ancak henüz çözülememiş bir dile sahiptirler ve bu konuda en önemli arkeolojik veri Ksanthos'da bulunan ve Yazıtlı Dikme olarak adlandırılan anıt mezardır. M. Ö. 5. yüzyılda yapılan bu eserde Likya Kralı Khere'nin savaş yılları anlatılmaktadır. Kentin bir diğer önemli eseri ise Nereidler Anıtı'dır. M. Ö. 4. yüzyılın erken dönemlerine tarihlendirilen mezar anıtı, sahip olduğu kabartmalar ve nitelikli işçiliği ile antik dönemin en önemli anıt mezarları arasında yer almaktadır. Yüksek bir podyum üzerine oturan,  4 x 6 İon düzenli bir tapınak formunda olan bu anıt, kabartmalar ile süslenmiş olup uçuşan kıyafetli heykellerin varlığı nedeniyle Nereidler Anıtı olarak adlandırılmıştır.

Kentteki kazı ve araştırmalar, 2011 yılında Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Burhan Varkıvanç başkanlığındaki ekibe verilmiştir ve araştırmalar kentin merkezinde yer alan Agora, Nereidler Anıtı, Meclis Binası ve Likya Yapısı gibi alanlarda devam etmektedir.


                 

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 26   Faks: +90 478 211 75 27