.
 
.
Ksanthos Antik Kenti Kazı Çalışmaları
.
Şanlıurfa İli Prehistorik Dönem Yüzey Araştırmaları
.
Ani Antik Kentinde Arkeolojik Calismalar

.
Ayanis Kalesinde Arkeolojik Calismalar
.
Göbekli Tepe Yalnız Değil
.
Doç. Dr. Çelik

.
Göbekli Tepe Artık Yalnız Değil
.
Doç. Dr. Bahattin ÇELİK “EU-Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü
.
Göbekli Tepe Artık Yalnız Değil

Sayfa: 1 | 2 |

Ana Sayfa


17 Kasım 2016

AYANİS KALESİNDE ARKEOLOJİK ÇALIŞMALAR

Van İli, Tuşba İlçesi, Ağartı Köyü’nde ve Van şehrinin yaklaşık 38 km. kuzeyinde bulunan Ayanis Urartu Kalesi’ndeki bu sezonki kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle Temmuz ayında başlamıştır. 2016 yılı Ayanis Kalesi çalışmaları Prof. Dr. Mehmet IŞIKLI’nın Kazı Başkanlığında gerçekleşmiş olup, Kazı Başkan Yardımcılığını Üniversitemiz personellerinden Arş. Gör. Oğuz ARAS üstlenmiştir.

2016 sezonu çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün ön gördüğü şekilde kazı dışında büyük oranda “Restorasyon, Konservasyon, Çevre Düzenlemeleri ve Yayına Dönük Çalışmalardan” oluşmuştur.

2016 yılı içerisinde yapılan kazı çalışmalarında hem Ayanis Kalesi kazı tarihinde hem de Urartu arkeolojisinde bir yenilik olarak nitelendirebileceğimiz, içerisinde üzeri kazıma bezemeyle işlenmiş podyumun yer aldığı bir mimari yapı açığa çıkarılmıştır. Urartu arkeolojisine buluntularıyla hayat katan Ayanis Kalesi Kazıları, su mermeri, kazıma bezeme işlemeli platformla ününe yakışır biçimde arkeoloji camiasında büyük yankı getirmeyi başarmıştır. Podyumun yüzeyine gelindiğinde 8 adet su mermeri bloklarından oluştuğu tespit edilmiştir. Güney duvara doğru 2-2-4 sırasıyla yerleştirilen bezemeli bloklarda 41 adet tek sıra mozaik dizisinin yer aldığı tespit edilmiştir.


                 

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 26   Faks: +90 478 211 75 27