.
 
.
Ksanthos Antik Kenti Kazı Çalışmaları
.
Şanlıurfa İli Prehistorik Dönem Yüzey Araştırmaları
.
Ani Antik Kentinde Arkeolojik Calismalar

.
Ayanis Kalesinde Arkeolojik Calismalar
.
Göbekli Tepe Yalnız Değil
.
Doç. Dr. Çelik

.
Göbekli Tepe Artık Yalnız Değil
.
Doç. Dr. Bahattin ÇELİK “EU-Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü
.
Göbekli Tepe Artık Yalnız Değil

Sayfa: 1 | 2 |

Ana Sayfa


17 EYLÜL 2015

GÖBEKLİ TEPE YALNIZ DEĞİL

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)"  kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi çerçevesinde okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
26 Şubat 2015 tarihinde Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük konuşmacı olarak katıldı.  
 Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük,  Çanakkale Savaşı’nın başlamasından bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Küçük,  zaferin yokluk ve imkânsızlıklarla kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmıştır. Eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden bir bütün haline gelmiş olmasıdır" dedi. 
 Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın manevi değerinin yanı sıra coğrafik önemine de değindi. Doç. Dr. Erginal, "Bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen mermi ve kemiklerle karşılaşıyor. Savaşların geçtiği yarımadadaki tatlı su kaynaklarının tamamı, Türk askerlerinin kontrolündeydi. Ayrıca boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hâkim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk ordusunun düşman kuvvetlere karşı üstünlüğünü sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına sebep olur. Bu gelişme savaşın seyrini değiştirerek Türk milletini galibiyeti getirir" ifadelerini kullandı.
 Programın sonunda proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi kapsamında Ardahan’da eğitim veren bütün okullarda projeyle ilgili konferansların verileceğini belirtti.

Urfa Neolitiği üzerine yapılmış olan araştırmalar her ne kadar 1960’larda başlamış olsa da konumuz ile ilgili asıl araştırma ve kazılar 1990’lı yılların başlarına dayanmaktadır. Özellikle, Nevalı Çori kazıları ile birlikte ortaya çıkan yeni bulgular, bölgede heykel sanatı ve kült yapıları hakkında yeniden düşünmemizi sağlamıştır. Daha önce, Diyarbakır-Çayönü kazılarında ortaya çıkartılmış olan kült yapıları veya kamu yapıları olarak kullanıldığı düşünülen ortak yapılar, bu dönemdeki mimari ve sanatsal zenginliklerin habercisiydiler. Ancak, ele geçen buluntuların tek oluşu ve benzerlerinin olmayışı, Nevalı Çori kazısı yapılana kadar devam etmiş ve heykel sanatı konusunda herhangi bir öngörüde bulunulamamıştır. Çayönü’nde ele geçmiş olan bir taşın kenarındaki insan yüzü kabartması bu zenginliğin en önemli habercisiydi. Daha sonraki yıllarda Göbekli Tepe’de benzerlerinin yoğun olarak ele geçeceği bu kabartmalar, mask şeklinde de yapılmış kabartmalar veya heykel başları şeklinde ortaya çıkmışlardır.

Eski Urfa kent merkezinde, Balıklıgöl civarında, 1997 yılında tesadüfen keşfedilen bir kesitte, Şanlıurfa Müzesi ile Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü 15 günlük bir kurtarma kazısı yapmıştır. Burada ele geçen yuvarlak planlı yapılara ait bazı terrazzo (bezemesiz mozaik) tabanlara ve çok sayıda çakmaktaşından yapılmış, benzerlerini Suriye’de Tell Mureybet ve Tell Aswad yerleşimlerinde gördüğümüz uçlara rastlanmıştır. Kesit, 13 tabakadan oluşmaktaydı ve tabakaların tümü yapılan radyokarbon analizlerle Çanak Çömleksiz Neolitik Döneme (MÖ 10.000-8700) tarihlenmekteydi. İlginç olan, 1993 yılında aynı alanın 100 metre doğusundan Urfa heykeli olarak bilinen, birebir insan boyutlarında ayak kısmı yapılmamış bir erkek heykeli bulunmuştu. Çalışılan bu kesitle birlikte, Urfa’nın Yeni Mahalle semtinin ilk sakinlerinin Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem insanları olduğu anlaşılmıştır. Bu semtte yapılan incelemelerde T-biçimli dikilitaş parçalarına da rastlanmıştır. Kaldı ki Urfa heykeli de T-biçimli dikilitaş geleneğinin ir ardılı olarak kabul görmektedir.

2000 yılından itibaren Harran Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü’nün de katılımıyla bölgede yapılan kültürel envanter çalışmaları kapsamında pek çok Neolitik Dönem yerleşim yeri tespit edilmiştir. Bu çalışmalarda, en önemli olan yerleşimler Karahan Tepe, Sefer Tepe, Hamzan Tepe ve Taşlı Tepe yerleşimleridir. Yerleşimlerin ortak özelliği, tümünde Göbekli Tepe’nin II tabakasında ve Nevalı Çori’de yer alan dikilitaşlarla aynı boyutta, boyları yaklaşık 1,5 metre olan dikilitaşların ele geçmiş olmasıdır.

Haber Detayına ulaşmak için Tıklayınız...


              

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 26   Faks: +90 478 211 75 27