.
 
.
Usta Yazar Ferit Edgü Ardahan Üniversitesi’nde
.
Yazar Rasim Özdenören
.
"Co-funded Brain Circulation Scheme" Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

.
INSPIRE 2012 Toplantısı İstanbul Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi
.
İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü'nde seminer etkinliği gerçekleştirildi.
.
Türk Edebiyat Dünyası'nda Bir İlk,

.
Kafkasya Üniversiteler Birliği I. Gençlik Kurultayı Nahcivan’da Yapıldı
Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


BASIN BÜLTENİ                                                           26 EKİM 2011
 
ARÜ VAN’A YARDIM ELİNİ UZATTI
ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ VAN’A YARDIM PAKETİNİ GÖNDERDİ
Ardahan Üniversitesi, 23 Ekim Pazar günü Van ve çevresinde meydana gelen deprem nedeniyle olumsuz etkilenen vatandaşlara, yardım elini uzattı. Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ yönetimindeki Ardahan Üniversitesi Rektörlüğü, başlattığı çalışma sonucunda acil ihtiyaç malzemelerini içeren bir yardım paketini 25 Ekim Salı günü afet bölgesine gönderdi.
Üniversite Rektörlüğü önünde düzenlenen programda, rektörlük akademik-idari personelinin ve öğrencilerinin katkılarıyla oluşturulan yardım paketi, afet bölgesindeki depremzedelere ulaştırılmak üzere PTT kargo aracılığıyla bölgeye gönderildi.
Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ Van’da yaşanan depreme karşı Türk Milleti’nin duyarlı davrandığını ve Ardahan Üniversitesi olarak hazırlanan yardım paketiyle “karınca kararınca” misali yardım harekâtına katkıda bulunduklarını açıkladı.
‘VAN’DA DEPREM OLSA ARDAHAN’DA SALLANIRIZ’
Prof. Dr. KORKMAZ Van’da, Hakkâri’de, Şırnak’ta ya da ülkemizin herhangi bir noktasında bir Türk vatandaşının çektiği acının, sıkıntının bütün Türk Milleti’ni etkilediğini vurguladı. Rektör Prof. Dr. KORKMAZ şunları kaydetti; "Biz Van ve çevresindeki kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Hani bir şarkı vardır ya ’Hakkari’de kar yağsa, Rize’de üşüyorum’ diye o şarkı misali Van’da deprem olsa burada Ardahan’da sallanırız. Bizim burada yüreğimiz yanar. O acıyı biz de burada hissederiz. Bu açıdan Biz Türk Milleti olarak afet bölgesindeki kardeşlerimizin acısını yürekten paylaşıyoruz. Allah, bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bizim kardeşliğimiz sonsuza dek sürecektir. Acılarımızı da sevinçlerimizi de paylaşacağız. Bu sıkıntılı günlerin de üstesinden hep birlikte geleceğiz."
Rektör Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ, konuşmasının ardından Ardahan Üniversitesi akademik-idari personelinin ve öğrencilerinin de yardımıyla acil ihtiyaç malzemelerinin PTT kargo aracına yüklenmesine bizzat yardım etti.
ARÜ, VANLI ÖĞRENCİLERE OTOBÜS TAHSİS ETTİ
Ardahan Üniversitesi Van ve çevresinden gelen yaklaşık 30 öğrencisini, ailelerine destek olmaları için üniversite imkanlarını kullanarak tahsis ettiği otobüsle Van’a gönderdi.

14 ARALIK 2011

USTA YAZAR FERİT EDGÜ ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ’NDE

Küçürek Öykü’nün Türk Edebiyatı’ndaki en önemli temsilcilerinden yazar Ferit Edgü Ardahan Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Küçürek Öykü Sempozyumu’na katıldı

Ardahan Üniversitesi ve Atatürk Kültür Merkezi işbirliğinde 25-26 Kasım tarihleri arasında “Edebiyatta Yeni Bir Tür: Küçürek Öykü Sempozyumu” adlı uluslararası katılımlı bir sempozyum düzenlendi. Küçürek Öykü Sempozyumu ile ARÜ Türk Edebiyat Dünyası’nda Küçürek Öykü üzerine yapılan ilk sempozyumun da ev sahipliği yapmış oldu.

Sempozyuma Küçürek Öykü’nün Türk Edebiyatı’ndaki en önemli temsilcilerinden yazar Ferit Edgü ve Rasim Özdenören’in yanı sıra yurt içi ve yurt dışından birçok akademisyen ve edebiyatçı da katıldı.

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Türk Edebiyatı’nda yeni bir tür olan Küçürek Öykü üzerine yapılan ilk uluslararası katılımlı sempozyuma ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Küçürek Öykü’nün dünyada yeni bir tür olmakla birlikte Türk Edebiyatı’nda 1950’lerden sonra gelişmeye başladığını söyledi. Prof. Dr. Korkmaz; Küçürek Öykü’nün nasıl terimleştirildiğini ise şu sözlerle dile getirdi;

“Dünya’da short short story tarzında adlandırmalar alan Küçürek Öykü’lere Türk Edebiyatı’nda kısa kısa öykü, çok çok kısa öykü gibi isimler veriliyordu. Biz ise Küçürek Öykü dedik ve böyle terimleştirdik. Kısaca 100 ile 500 sözcük civarındaki anlatılara Küçürek Öykü diyoruz. Ama bana göre, Küçürek Öykü’ler modern insanın zamansızlığına, mekânsızlığına karşı duyarlı davranarak bu kuşatılmışlığını fark ettikten sonraki çığlığıdır. Evet, Küçürek Öyküler bir çığlıktır. Bu sempozyum Türk Edebiyatı’nda yeni bir tür olarak ortaya çıkan Küçürek Öykü’nün yeni alanlarını ve yeni sınırlarını belirleyerek, yeniden bir Küçürek Öykü tanımlamasına olanak sağlayacaktır.” 

Türk Edebiyatı’nda Küçürek Öykü türünün en önemli temsilcilerinden biri olarak gösterilen Ferit Edgü, Modern Türk Edebiyatı’nın bir temsilcisi olarak Ardahan Üniversitesi’nde bulunduğunu dile getirerek; “Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın Küçürek Öykü olarak terimleştirdiği öyküleri ben başlangıçta minimal öykü daha sonra da öykümsü olarak tanımlamıştım. Küçürek Öykü dediğimiz bu türü tartışma olanağını bize Ardahan Üniversitesi veriyor. Ben böyle bir toplantıda ilk defa bulunuyorum.  Bunu Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’a borçluyum ”diye konuştu.

 


                       

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27