.
 
.
ARܒde Kültür Ziyafeti: Rus Türkolog Vasilyev, ARܒlü Akademisyenler Ve Öğrencilerle Biraraya Geldi
.
ARܒlü İki Öğrenci Daha, Mevlana Değişim Programı Kapsamında Yurt Dışına Gönderildi
.
Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ARܒde “Türk Dünyasından Esintiler: Türk Yazıtları ve Beyaz Piramitler” konulu konferans verdi

.
ARÜ Araştıma Görevlileri Altay Özerk Cumhuriyeti’nde
.
ARÜ “Mevlana Değişim Programı’nın” İlk Uygulayıcısı Oldu
.
ARÜ San Antonio’da: IWU ile ortak diploma için protokol imzalandı

.
ARÜ Harvard İle İşbirliği Yapıyor
.
Ardahan Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Vatan Yahut Silistre!” Dedi
.
ARܒde Tarih Balosu

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


20 EKİM 2015 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

ARÜ COĞRAFYA BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ İLK SAHA ARAŞTIRMASINI YAPTI

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) teorik eğitim yanında uygulamalı eğitimlere de devam ediyor. ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencileri, ilk saha uygulama çalışmasını gerçekleştirdi. 4 Ekim 2015 Pazar günü, Ardahan ile Çıldır Gölü arasındaki volkanik yer şekilleri, akarsu ve gölsel çökelme sistemlerine ilişkin araştırma yöntem ve teknikleri öğrenciler ile paylaşıldı.

Yapılan bu çalışmada öğrencilere Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. A. Evren Erginal, bölümden Doç. Dr. Mustafa Karabıyıkoğlu, Yrd. Doç. Dr. Serkan Kükrer, Yrd. Doç. Dr. İsmail Onur Tunç ve Arş. Gör. Abdullah Akbaş eşlik etti.

Çalışmada volkanik süreçler, volkanik ve volkano-klastik kayaçlar ve yer yer volkanik ürünler ile ardalanmalı olarak depolanmış akarsu çökellerinin karakteristik özellikleri ile bu özelliklerin yanal ve düşeyde (mekan ve zamanda) gösterdikleri değişimler yol yarmalarında ve taş ocaklarında gözlenen kesitlerde aktarıldı. Ardahan ve çevresinde baskın olarak yüzeyleyen bu volkanik ve volkano-klastik kayalarda uygulanan ve bu kayaların oluşum, soğuma ve yerleşme yaşlarının belirlenmesinde kullanılan radyometrik yaş tayini çalışmaları ve bu çalışmaların arazi çalışmasından, örnek alımına ve analizlerin yapılışına kadar olan aşamaları ile ilgili bilgiler verildi. 

Gölsel çökelme sistemlerine ilişkin araştırma yöntemleri ve teknikleri ise Çıldır Gölü kıyısında yapılan bilgilendirme çalışmasıyla öğrencilere aktarıldı. Göl çökellerinde ARÜ coğrafya bölümü tarafından gerçekleştirilen araştırmalar örnek verilerek sedimentten karot alımı, karotların analize hazırlanması ve çalışmaların sonuçlarından bahsedildi. Çıldır Gölü sedimentlerinde günümüzden birkaç bin yıl öncesinde gerçekleşmiş volkanik patlama olaylarının izlerinin bulunduğu belirtilerek ve aynı yöntemler kullanılarak bölgede tarih boyunca kirlilik parametrelerindeki değişimlerin de takip edilebildiği belirtildi. 


                                      

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27