.
 
.
ARܒde Kltr Ziyafeti: Rus Trkolog Vasilyev, ARܒl Akademisyenler Ve rencilerle Biraraya Geldi
.
ARܒl ki renci Daha, Mevlana Deiim Program Kapsamnda Yurt Dna Gnderildi
.
Prof. Dr. Cengiz Alylmaz ARܒde Trk Dnyasndan Esintiler: Trk Yaztlar ve Beyaz Piramitler konulu konferans verdi

.
AR Aratma Grevlileri Altay zerk Cumhuriyetinde
.
AR Mevlana Deiim Programnn lk Uygulaycs Oldu
.
AR San Antonioda: IWU ile ortak diploma iin protokol imzaland

.
AR Harvard le birlii Yapyor
.
Ardahan niversitesi Tiyatro Topluluu Vatan Yahut Silistre! Dedi
.
ARܒde Tarih Balosu

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


20 EKM 2015 

ARÜ, AB LE ÇALIMA VE SOSYAL GÜVENLK BAKANLII’NIN OPERASYON TEKLF ÇARISI’NA YANIT VERD

ARÜ CORAFYA BÖLÜMÜ ÖRENCLER LK SAHA ARATIRMASINI YAPTI

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) teorik eitim yannda uygulamal eitimlere de devam ediyor. ARÜ nsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Corafya Bölümü örencileri, ilk saha uygulama çalmasn gerçekletirdi. 4 Ekim 2015 Pazar günü, Ardahan ile Çldr Gölü arasndaki volkanik yer ekilleri, akarsu ve gölsel çökelme sistemlerine ilikin aratrma yöntem ve teknikleri örenciler ile paylald.

Yaplan bu çalmada örencilere Corafya Bölüm Bakan Prof. Dr. A. Evren Erginal, bölümden Doç. Dr. Mustafa Karabykolu, Yrd. Doç. Dr. Serkan Kükrer, Yrd. Doç. Dr. smail Onur Tunç ve Ar. Gör. Abdullah Akba elik etti.

Çalmada volkanik süreçler, volkanik ve volkano-klastik kayaçlar ve yer yer volkanik ürünler ile ardalanmal olarak depolanm akarsu çökellerinin karakteristik özellikleri ile bu özelliklerin yanal ve düeyde (mekan ve zamanda) gösterdikleri deiimler yol yarmalarnda ve ta ocaklarnda gözlenen kesitlerde aktarld. Ardahan ve çevresinde baskn olarak yüzeyleyen bu volkanik ve volkano-klastik kayalarda uygulanan ve bu kayalarn oluum, souma ve yerleme yalarnn belirlenmesinde kullanlan radyometrik ya tayini çalmalar ve bu çalmalarn arazi çalmasndan, örnek almna ve analizlerin yaplna kadar olan aamalar ile ilgili bilgiler verildi. 

Gölsel çökelme sistemlerine ilikin aratrma yöntemleri ve teknikleri ise Çldr Gölü kysnda yaplan bilgilendirme çalmasyla örencilere aktarld. Göl çökellerinde ARÜ corafya bölümü tarafndan gerçekletirilen aratrmalar örnek verilerek sedimentten karot alm, karotlarn analize hazrlanmas ve çalmalarn sonuçlarndan bahsedildi. Çldr Gölü sedimentlerinde günümüzden birkaç bin yl öncesinde gerçeklemi volkanik patlama olaylarnn izlerinin bulunduu belirtilerek ve ayn yöntemler kullanlarak bölgede tarih boyunca kirlilik parametrelerindeki deiimlerin de takip edilebildii belirtildi. 


                                      

 
Bilgi Edinme  |  Balantlar  |  Engelsiz niversite Birimi  |  Ynetmelik ve Ynergeler  |  Mezun renciler  |  Yabanc rencilerUluslararas likiler
.
Adres: Ardahan niversitesi Yenisey Kamps Genel Derslikler Binas Kat : 4, amlatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27