.
 
.
Fakültemiz Dergisi BELGÜ'nün İkinci Sayısı Hakkında
.
Fakültemiz Dergisi BELGÜ'nün İlk Sayısı Hakkında
.
UJES 2015 Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Gerçekleştirildi

.
ARÜ Coğrafya Bölümü Öğrencileri İlk Saha Araştırmasını Yaptı
.
Ardahan Üniversitesi, Hopa’da Yaşanan Felaketin Sonuçlarını Mercek Altına Aldı
.
Göbekli Tepe Yalnız Değil

.
ARÜ' de 'Yabancı Diplomatların Gözüyle Atatürk' Adlı Konferans Yapıldı
.
“Kırgız Kültüründe Aşık Kemiği”
.
ARܒde “Kırgız Edebiyatında Düzyazı” Ele Alındı

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


16 NİSAN 2015 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

“KIRGIZ KÜLTÜRÜNDE AŞIK KEMİĞİ”

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi (İBEF) Konferanslar Serisi kapsamında 15 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 14.00’da “Kırgız Kültüründe Aşık Kemiği” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, İBEF Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Bahaddin Çelik ve Yrd. Doç. Dr. Mitat Durmuş ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. İBEF Kırmızı Salonda yapılan programda, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Mayrambek Orozobayev tarafından “aşık” kemiğinin Kırgız kültüründeki önemi hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Kırgız Sözlü Geleneğinde Aşık Kemiğinin Yeri ve Önemi

Slayt gösterisi eşliğinde konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Mayrambek Orozobayev, aşık kemiğinin Kırgız kültürüne çok eski çağlardan itibaren yerleştiğini, bu durumun Taştık Medeniyeti’ne ait arkeolojik bulgularla kanıtlandığını ve Kırgızların sözlü geleneğine yansımış olduğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Orozobayev Kırgız destanları, efsaneleri, bilmeceleri, tekerlemeleri, türküleri, masalları, çocuk şiirleri, atasözleri, deyimleri ve ağıtlarının yanı sıra alkışlar ve kargışlarda aşık kemiğiyle ilgili pek çok unsura rastladığını belirtti. Ayrıca Yrd. Doç. Dr. Orozobayev Kırgızların geleneksel inanç sisteminde aşık kemiğinin ayrı bir önemi olduğunu dile getirdi. 

Yrd. Doç. Dr. Orozobayev, “aşık” kemiğinin Kırgız milli hafızasının canlı tutulmasında çok önemli bir yeri olan Kırgız oyunlarıyla ilişkisine değindi. Günümüzde Kırgız Türkleri tarafından yaygın bir şekilde oynanan ve Kırgız devleti tarafından desteklenen oyunlarla ilgili konuşan Yrd. Doç. Dr. Orozobayev, “Aşık oyunlarındaki kurallar, oynanış amaçları, yöntemler ve oyunculara karşı gösterilen saygı Kırgızlarla ilgili değerli bilgiler içermektedir. Kırgızların geçmişteki dünya görüşü, hayata bağımlılığı, düşmanlara karşı savaş taktikleri, adalet anlayışı, çocuklarını hayata hazırlama, kendi boylarının itibarını koruma, yükseltme çabaları, düşünce tarzları gibi pek çok konu hakkında bize fikir sunmaktadır. Bize düşen görev bu bilgileri doğru algılayıp doğru değerlendirerek gelecek nesillere aktarmaktır.” diye konuştu. 

Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez tarafından Yrd. Doç. Dr. Mayrambek Orozobayev’e teşekkür belgesi takdim edildi. 


                                

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27