.
 
.
Kazak Edebiyatı’nın Dört Büyük Söz Ustası Üzerine
.
ARܒlü Akademisyen Ve Şair Hasayaoğlu’nun “Sesime Ses Ver” Kitabıyla İlgili Çarpıcı Değerlendirmeler
.
Doç. Dr. Çelik "Güneydoğu Anadolu Neolitiği"ni Anlattı

.
"Ahıskalı Yusuf Dede, Sürgün ve Soykırımı Anlattı"
.
ARܒde ’Eskiçağda Anadolu-Pers İlişkileri’ Konferansı
.
Prof. Dr. Enis Şahin Tarih Bölümünde Ders Verdi

.
’Sönmeyen Ateş: Hocalı’
.
Çıldır Altın At Uluslararası III. Kış Şöleni Muhteşem Gösterilere Sahne Oldu
.
ARܒde Nihal Atsız Anıldı

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


16 NİSAN 2015 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

ARÜ’LÜ AKADEMİSYEN VE ŞAİR HASAYAOĞLU’NUN “SESİME SES VER” KİTABIYLA İLGİLİ ÇARPICI DEĞERLENDİRMELER

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi (İBEF) Dekanlığı bilimsel, sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeliği görevini yürütmekte olan Azeri Şair Rövşen Hasayaoğlu ve kitabıyla ilgili 15 Nisan 2015 tarihinde İBEF Kırmızı salonda bir panel gerçekleştirildi. Şair Hasayaoğlu’na ait “Sesime Ses Verin” kitabının tanıtıldığı panelde Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Durmuş ile Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şureddin Memmedli tarafından önemli değerlendirmeler yapıldı. 

Çok sayıda ARÜ’lü yönetici, akademisyen ve öğrencinin katıldığı panelde Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şureddin Memmedli, Hasayaoğlu’nun edebi kişiliği ve eserleriyle ilgili “Sesime Ses Ver” kitabı bağlamında,“Azeri yurdunun oğlu olup da şiir yazmamak mümkün değildir. Bugün şiir kitabının tanıtımında bulunduğumuz şair Rövşen Hasayaoğlu da Azeri yurdunun şairidir. Rövşen Hasayaoğlu 1958 yılında Azerbaycan da doğmuştur. 1993’ten sonra bilim insanı olarak Türkiye’de çalışmaya başlamıştır. Şu anda Ardahan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı’dır. Duygun, coşkun kalpli Rövşen Hasayaoğlu’nun 40’tan fazla bilimsel eseri vardır. ‘Sesime ses verin’ adlı eser onun ilk şiir kitabıdır. Böyle bir Fen Bilimcisinin şair olması şaşırtıcı olmasa gerek. Hasayaoğlu 17 yaşından itibaren yazarlığa başlamıştır. Matematikçi İbn-i Sina ve Astronom Ömer Hayyam da şairlikleriyle ün kazanmıştır. Kitabı 9 bölümden oluşmaktadır. Milli bir şairdir ve dil mimarisine önem vermiştir. Şairin vatan sevgisi ve gariplik duygulu şiirleri yoğundur. Onun şiirlerinin kaynağı gariplik duygularıdır.” şeklinde bilgi verdi. Öte yandan Prof. Dr. Memmedli “Şairler kocalmaz. Duygun gönüller yaşlanmaz.” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Yrd. Doç. Dr. Durmuş:“Şairin Sesine Ses Vermek Gerekir.”

Şair Hasayaoğlu’nun eserindeki “ses” kavramı çerçevesinde önemli tespitlerde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mitat Durmuş, “Bir sese ses olabilmek şandır, şereftir. Şair ve yürekli bir mühendis olarak Rövşen Hasayaoğlu’nun sesine ses ararken sesi ne olarak gördüğünü değerlendirmek gerekir. Suskunluğun da bir ses olduğunu unutmamak gerekir. Şairin sesine de ses vermek gerekir. Ayrıca şiir kitabının kapağı bize çok şey söyler ki o kapaktan bile bir şiir yazılabilir.’’ diye konuştu. 

“Vatanına Ayak Basamamış, Fakat Ondan Kopamamış Bir Şair…”

Şairin “sesime ses verin” sözcüklerinin “aynı ses etrafında toplanmaya bir çağrı” niteliği taşıdığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Durmuş, “Eser sitemin ve beklentilerin var olduğu bir özelliktedir. Vatanına ayak basamamış, fakat ondan da kopamamış bir şairin feryadı söz konusudur. Çünkü Azerbaycan Rövşen Guliyev’in hem doğup büyüdüğü bir yer hem de umudunu beslediği bir vatan olmuştur.” diyerek, eserin toplumsal olarak önemi ve anlamı hakkında ise şunları belirtti: “Şair eserinde parçalanmışlığı da göstermeye çalışmıştır. Şair uyuyan bir halkı uyandırmak için işaret vermektedir. Böylece bütün söylenmesi gerekeni söylemeyip okuyucunun da bazı şeyleri anlamasını istemiştir.”

“Dünyada Her İnsanın Bir Ses Olduğu Kitapta İlmek İlmek İşlenmiştir.”

Şairin “dünyada her insanın bir ses olduğunu kitabına ilmek ilmek işlediğini” hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Durmuş, ayrıca Hasayaoğlu’nda diğer şairlerin eserlerinde nadir görülen bir özelliği, “Şairin kitabına yaratıcıyla başlaması diğer şairlerde görülmeyen ya da az rastlanan bir durumdur. Çünkü her şeyi yaratan O’dur. Bahtiyar Vahapzade de şiirine yaratanla başlayanlardandır. Yürek yangını şairin bütün kitabına yansımıştır” sözleriyle dile getirdi. Ayrıca Yrd. Doç. Dr. Durmuş, “Sesime ses veren siz değerli dinleyicilere teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini noktaladı. 

Programda Duygu Dolu Anlar Yaşandı

Programda Ardahan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı 2. Sınıf öğrencisi Âşık Faruk Erdoğan sazı eşliğinde şairin eserlerini dinleyicilerle paylaştı.

Programda Ardahan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref Kılıç tarafından panelistlere birer teşekkür belgesi takdim edildi.

Program sonunda Şair Rövşen Hasayaoğlu, eserleriyle ilgili yapılan tespitler ve değerlendirmelerin kendisini duygulandırdığını belirterek, paneli düzenleyen ve katılanlara sonsuz teşekkürler sunduğunu belirtti. 


                                               

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27