.
 
.
Kazak Edebiyatı’nın Dört Büyük Söz Ustası Üzerine
.
ARܒlü Akademisyen Ve Şair Hasayaoğlu’nun “Sesime Ses Ver” Kitabıyla İlgili Çarpıcı Değerlendirmeler
.
Doç. Dr. Çelik "Güneydoğu Anadolu Neolitiği"ni Anlattı

.
"Ahıskalı Yusuf Dede, Sürgün ve Soykırımı Anlattı"
.
ARܒde ’Eskiçağda Anadolu-Pers İlişkileri’ Konferansı
.
Prof. Dr. Enis Şahin Tarih Bölümünde Ders Verdi

.
’Sönmeyen Ateş: Hocalı’
.
Çıldır Altın At Uluslararası III. Kış Şöleni Muhteşem Gösterilere Sahne Oldu
.
ARܒde Nihal Atsız Anıldı

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


11 MART 2015

“AHISKALI YUSUF DEDE, SÜRGÜN VE SOYKIRIMI ANLATTI”

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)"  kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi çerçevesinde okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
26 Şubat 2015 tarihinde Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük konuşmacı olarak katıldı.  
 Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük,  Çanakkale Savaşı’nın başlamasından bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Küçük,  zaferin yokluk ve imkânsızlıklarla kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmıştır. Eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden bir bütün haline gelmiş olmasıdır" dedi. 
 Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın manevi değerinin yanı sıra coğrafik önemine de değindi. Doç. Dr. Erginal, "Bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen mermi ve kemiklerle karşılaşıyor. Savaşların geçtiği yarımadadaki tatlı su kaynaklarının tamamı, Türk askerlerinin kontrolündeydi. Ayrıca boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hâkim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk ordusunun düşman kuvvetlere karşı üstünlüğünü sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına sebep olur. Bu gelişme savaşın seyrini değiştirerek Türk milletini galibiyeti getirir" ifadelerini kullandı.
 Programın sonunda proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi kapsamında Ardahan’da eğitim veren bütün okullarda projeyle ilgili konferansların verileceğini belirtti.

Ardahan Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Suat Vural’ın yürüttüğü T22 Tarih Metodolojisi II Dersi kapsamında, Gürcistan’a bağlı Adıgön’ün Abastuman Köyü’nden gelen Yusuf Basatoğlu, 10 yaşında canlı tanığı olduğu 1944 Ahıska Sürgün ve Soykırımı hakkında bilinmeyenleri anlattı.

3 Mart 2015 Salı Günü saat 8:30’da İBEF Kırmızı Salonda başlayan derse öğrencilerin yanı sıra Bölüm öğretim elemanları da katıldı.  

       ‘’Allah Bizim Gördüğümüzü Hiçbir Millete Göstermesin’’

1944 yılında Bütün Ahıska Türkleri gibi ailesiyle birlikte Orta Asya’ya sürülüp, Özbekistan ve Azerbaycan’da 60 yıl kadar yaşadıktan sonra en son 2005 yılında öz vatanı Ahıska’ya dönen 80 yaşındaki Yusuf Basatoğlu, anavatanına kavuşabilmek için yıllarca çile çektiklerini ancak vatana döndükten sonra da sıkıntılarının bitmediğini anlattı. Ders boyunca başından geçenleri anlatan Basatoğlu; ‘’II. Dünya Savaşı münasebetiyle erkekleri Almanlara karşı Ruslar tarafından cepheye sürülen Ahıskalıların köylerde kalan yaşlı, çocuk ve kadınları 14 Kasım 1944 gecesi, otuz dakika içerisinde hayvan vagonlarıyla Orta Asya içlerine sürgüne gönderildi. Bu yolculuk esnasında ölen insanlarımızın cesetleri vagonlardan atıldı. Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan gibi ülkelere dağıtılan Ahıska Türkleri, burada açlık, hastalık ve sefaletle karşı karşıya kaldı. Ailem ve ben Özbekistan’a sürüldük. Ben burada 60 yıl yaşadım ve Ahıska’ya biraz daha yaklaşabilmek için Azerbaycan’ın Saatlı bölgesine geldim. En son 2005 yılında da doğduğum köye yerleştim. Burada da ilk başta, biz sürgüne gittikten sonra evlerimize yerleştirilen Ermeni ve Gürcüler bizi hoş karşılamadılar. Sokaklara döküldüler, bizi kabul etmemek için. Ancak içlerinde hoşgörülü olanları da vardı. Neticede baba evimiz olmasa da başka bir evi satın alarak yaşamımızı sürdürmeye başladık. Yer yer sıkıntılarla karşılaştık. Bugün eşim, oğlum, gelinim ve üç torunumla Abastuman’da yaşıyoruz. Allah bizim gördüğümüzü hiçbir millete göstermesin. Ve Allah Türkiye’nin ve sizlerin eksikliğini vermesin. Bizleri her zaman hatırlıyor, desteklerinizi esirgemiyorsunuz.’’ ifadelerinde bulundu.

Dersin ardından Yusuf Basatoğlu’na günün hatırası olarak bir teşekkür belgesi takdim edilirken, toplu fotoğraf çekimiyle ders sona erdi.


                                         

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27