.
 
.
Kazak Edebiyatı’nın Dört Büyük Söz Ustası Üzerine
.
ARܒlü Akademisyen Ve Şair Hasayaoğlu’nun “Sesime Ses Ver” Kitabıyla İlgili Çarpıcı Değerlendirmeler
.
Doç. Dr. Çelik "Güneydoğu Anadolu Neolitiği"ni Anlattı

.
"Ahıskalı Yusuf Dede, Sürgün ve Soykırımı Anlattı"
.
ARܒde ’Eskiçağda Anadolu-Pers İlişkileri’ Konferansı
.
Prof. Dr. Enis Şahin Tarih Bölümünde Ders Verdi

.
’Sönmeyen Ateş: Hocalı’
.
Çıldır Altın At Uluslararası III. Kış Şöleni Muhteşem Gösterilere Sahne Oldu
.
ARܒde Nihal Atsız Anıldı

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


10 MART 2015

ARÜ’DE ‘’ESKİÇAĞDA ANADOLU-PERS İLİŞKİLERİ’’ KONFERANSI

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)"  kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi çerçevesinde okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
26 Şubat 2015 tarihinde Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük konuşmacı olarak katıldı.  
 Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük,  Çanakkale Savaşı’nın başlamasından bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Küçük,  zaferin yokluk ve imkânsızlıklarla kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmıştır. Eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden bir bütün haline gelmiş olmasıdır" dedi. 
 Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın manevi değerinin yanı sıra coğrafik önemine de değindi. Doç. Dr. Erginal, "Bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen mermi ve kemiklerle karşılaşıyor. Savaşların geçtiği yarımadadaki tatlı su kaynaklarının tamamı, Türk askerlerinin kontrolündeydi. Ayrıca boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hâkim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk ordusunun düşman kuvvetlere karşı üstünlüğünü sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına sebep olur. Bu gelişme savaşın seyrini değiştirerek Türk milletini galibiyeti getirir" ifadelerini kullandı.
 Programın sonunda proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi kapsamında Ardahan’da eğitim veren bütün okullarda projeyle ilgili konferansların verileceğini belirtti.

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Konferans Serisinin 3. konferansı Tarih Topluluğunun katkılarıyla 03 Mart 2015 Çarşamba günü saat 15:00’da İBEF Kırmızı Salonda gerçekleştirildi. Dünyanın en ünlü arkeologlarından olan İran-Tahran Tarbiat Modares Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alireza Hejebri NOBARİ tarafından “Eskiçağda Anadolu-Pers İlişkileri” konulu bir konferans verildi.

Prof. Dr. Alireza Hejebri NOBARİ konuşmasında Med, Akamenid ve Pers dönemlerinin siyasi tarihi ve medeniyetleri hakkında bilgilerini ve görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Bu kültürlerin Anadolu ile olan ilişkilerini arkeolojik buluntular üzerinden değerlendiren Nobari, karşılıklı ilişkiler özellikle de siyasi nitelikte olanlarla ilgili bilgilerin çivi yazılı belgelerden elde edilmesinin yanı sıra diğer en somut kanıtların Anadolu’da bulunduğu ifade etti. Nobari, konuşmasının devamında Lidya (Lydia), Likya (Lykia), Frigya (Phrygia), Büyük Frigya (Phrygia), Kilikya (Kilikia/Cilicia) ve Urartu bölgelerinde yer alan kaya mezarları, anıt mezarlar, tümülüsler, tapınaklar ve duvar resimleri ile buralardan ele geçen mezar eşyaları, tasvirli eserler, kabartmalar, silindir mühürler, sikkeler ve çeşitli malzemelerden objeler gibi maddi kültür kalıntılarının özellikle tasvir ve bezemelerinde Anadolu ile Med, Akamenid ve Pers İmparatorluğu arasındaki siyasi ve kültürel ilişkilerin yansımalarının belirgin bir şekilde izlenebildiğine dikkatleri çekti. 

Konferans, Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alpaslan CEYLAN’ın yaptığı teşekkür konuşmasının ardından Prof. Dr. Alireza Hejebri NOBARİ’ye teşekkür belgesinin takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.  


                                

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27