.
 
.
Kazak Edebiyatı’nın Dört Büyük Söz Ustası Üzerine
.
ARܒlü Akademisyen Ve Şair Hasayaoğlu’nun “Sesime Ses Ver” Kitabıyla İlgili Çarpıcı Değerlendirmeler
.
Doç. Dr. Çelik "Güneydoğu Anadolu Neolitiği"ni Anlattı

.
"Ahıskalı Yusuf Dede, Sürgün ve Soykırımı Anlattı"
.
ARܒde ’Eskiçağda Anadolu-Pers İlişkileri’ Konferansı
.
Prof. Dr. Enis Şahin Tarih Bölümünde Ders Verdi

.
’Sönmeyen Ateş: Hocalı’
.
Çıldır Altın At Uluslararası III. Kış Şöleni Muhteşem Gösterilere Sahne Oldu
.
ARܒde Nihal Atsız Anıldı

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


9 MART 2015

PROF. DR. ENİS ŞAHİN TARİH BÖLÜMÜNDE DERS VERDİ

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)"  kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi çerçevesinde okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
26 Şubat 2015 tarihinde Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük konuşmacı olarak katıldı.  
 Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük,  Çanakkale Savaşı’nın başlamasından bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Küçük,  zaferin yokluk ve imkânsızlıklarla kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmıştır. Eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden bir bütün haline gelmiş olmasıdır" dedi. 
 Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın manevi değerinin yanı sıra coğrafik önemine de değindi. Doç. Dr. Erginal, "Bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen mermi ve kemiklerle karşılaşıyor. Savaşların geçtiği yarımadadaki tatlı su kaynaklarının tamamı, Türk askerlerinin kontrolündeydi. Ayrıca boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hâkim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk ordusunun düşman kuvvetlere karşı üstünlüğünü sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına sebep olur. Bu gelişme savaşın seyrini değiştirerek Türk milletini galibiyeti getirir" ifadelerini kullandı.
 Programın sonunda proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi kapsamında Ardahan’da eğitim veren bütün okullarda projeyle ilgili konferansların verileceğini belirtti.

Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enis Şahin, Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencilerine, ‘’Türkiye Cumhuriyeti tarihçisi olmanın zorlukları ve yükümlülükleri’’ konulu bir ders verdi. 23 Şubat 2015 Pazartesi Günü saat 8:30’da İBEF Kırmızı Salonda başlayan derse ARÜ Tarih Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Suat Vural, bölüm öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Özellikle yakın dönem tarih çalışmalarının zorluklarına değinen Prof. Dr. Şahin, kendi öğrencilik ve asistanlık yıllarına oranla arşivlerin durumlarının daha iyi olduğunu ancak hâlâ yeterince faydalanılamadığına dikkat çekti. Prof. Dr. Şahin daha sonra sözlerine şöyle devam etti; ‘’Yakın dönem ve Türkiye Cumhuriyeti tarihçileri için birinci derecede kaynak vazifesi gören bazı arşivlerimiz maalesef kullanıma açık değil ya da tasnif süreci yıllardır tamamlanamamış. Akademik çalışmalarınızda sizin için o an elzem olan bir belgeye, bir kitaba  ulaşmanız bazen on yılları alabiliyor. Bugün internet ve teknoloji çok fazla kolaylık sağladı ancak özellikle Osmanlı arşivlerinin sadece %20’sinden istifade edebildiğimiz göz önüne alındığında daha çok çalışmamız gerektiği gerçeği göz önüne çıkıyor.’’

  ‘’Prof. Dr. Enis Şahin Kimdir?’’

İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini ise Erzurum Atatürk Üniversitesinde Türkiye Cumhuriyeti Tarihi kürsüsünde tamamlayan Prof. Dr. Şahin, 2014 yılından bu yana Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmektedir. Milli Mücadele Tarihi ve Atatürk, Türkiye ve Kafkasya, Türk-Ermeni İlişkileri konularında uzman olan Prof.Dr. Şahin’in aynı zamanda yürüttüğü çok sayıda proje bulunmaktadır.


                 

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27