.
 
.
Kazak Edebiyatı’nın Dört Büyük Söz Ustası Üzerine
.
ARܒlü Akademisyen Ve Şair Hasayaoğlu’nun “Sesime Ses Ver” Kitabıyla İlgili Çarpıcı Değerlendirmeler
.
Doç. Dr. Çelik "Güneydoğu Anadolu Neolitiği"ni Anlattı

.
"Ahıskalı Yusuf Dede, Sürgün ve Soykırımı Anlattı"
.
ARܒde ’Eskiçağda Anadolu-Pers İlişkileri’ Konferansı
.
Prof. Dr. Enis Şahin Tarih Bölümünde Ders Verdi

.
’Sönmeyen Ateş: Hocalı’
.
Çıldır Altın At Uluslararası III. Kış Şöleni Muhteşem Gösterilere Sahne Oldu
.
ARܒde Nihal Atsız Anıldı

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


14 ARALIK 2014

ARÜ’DE NİHAL ATSIZ ANILDI

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Ardahan Üniversitesi (ARÜ), yaptığı çalışmalar ve eserleriyle Türk edebiyatı ve tarihine büyük katkılar sağlayan isimlerle ilgili önemli organizasyonlar düzenlemeye devam ediyor. Yazar, şair, tarihçi ve fikir adamı Hüseyin Nihal Atsız, ARÜ Türk Dünyası Topluluğu ve ARÜ Tarih Topluluğu tarafından hazırlanan “Vaktiyle Bir Atsız Varmış” konulu programda anıldı. Program çerçevesinde Atsız’ın hayatı, eserleri, fikir ve düşünce yapısı Ardahan Üniversitesi İBEF Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ceval Kaya ve Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan tarafından anlatıldı. Anma programında belgesel film gösteriminin yanı sıra birbirinden güzel şiir ve müzik dinletileri de sunuldu.

11 Aralık 2014 Perşembe günü saat 15.00’den itibaren İBEF Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık, İBEF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mitat Durmuş ve çok sayıda ARÜ’lü akademisyen ve öğrenci katıldı.

                                                                                    Yazarla İlgili Bilinmeyenler Gün Işığına Çıkarılıyor

Programın ilk konuşmasını yapan Prof. Dr. Ceval Kaya, Atsız’la ilgili yaptığı çeşitli çalışmalara değinerek Türk tarihini derinden etkileyen yazarın fikirleri ve eserleri hakkında önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Kaya, özellikle 2000’li yıllardan itibaren bölgesel ve küresel alanda oluşmaya başlayan toplumsal ve siyasi atmosferin de etkisiyle Atsız’ın eserleri üzerinde daha yoğun bir şekilde durulduğunu belirterek, “2000’li yıllardan itibaren yaptığım araştırmalarla ilgili örnek bir anekdotu sizlerle paylaşmak istiyorum. O yıllarda Atsız’la ilgili bir ses kaydı veya görüntü aramaya başlamıştım. Atsız’a ait ses kaydı olacağını düşündüğüm Reha Oğuz Türkan’dan bu konuda yardım istedim. Türkan, kendine ait kullanmadığı yazlık evden bulduğu ses kaydını bana verdi. Böylece Atsız’ın ilk ses kaydını gün ışığına çıkardım.” diye konuştu. Ayrıca Atsız’ın "Bozkurtlar Romanı" üzerine de değinen Prof. Dr. Kaya, eserin Türk tarihine ve kültürüne 1400 yıl öteden ışık tuttuğunu, tarihi roman konusunda gerek gerçeğe yakınlığı gerekse de üslubuyla bir başyapıt olduğunu ifade etti.

 “Nihal Atsız Bize Çok Şey Öğretti.”

Konferansta Atsız’ın mücadeleci kimliği ve Türk tarihine katkısına değinen Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan, “Kars’ta lisede okurken bir tarih hocam vasıtasıyla Nihal Atsız’ı tanıdım. İzmir’den gelen idealist tarih hocamızın bize verdiği Atsız imzalı ‘Bozkurtların Ölümü’ kitabını okudum. Kendimi kitaptaki kahramanlarla özdeştirdim. Ayrıca o dönemlerde Kars’tan kırk arkadaşımla beraber Nihal Atsız’ı ziyarete gittik. Öte yandan iç dünyamı Atsız’ın fikir ve eserleri şekillendirdi. Bu yüzden işimi yorulmadan ve severek yapıyorum. Ne milletim için çalışmaktan, ne de öğrencilerime hürmette yoruluyorum. Çünkü onlar bana Allah’ın emanetidir. Öğrencilerime saygı duymazsam, onlara bir şey öğretemeyeceğimi Nihal Atsız bana öğretmiştir.” şeklinde duygu ve düşüncelerini paylaştı.

                                                                                              Türküler ve Şiirler Atsız İçin…

Programda İBEF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Âşık Faruk Erdoğan, Atsız için bestelediği türküyü ve Atsız’ın bestelenmiş şiirlerinden olan ‘’Türk Kızı’’ adlı eserii zleyicilerle paylaştı. Ardından Tarih Bölümü öğrencilerinden Ayhan Erinkarlı ve Muhammet Yavaş, Atsız’la ilgili izleyicilere bir şiir dinletisi sundu. Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık, ARÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ceval Kaya ve Doç. Dr. Ahmet Ali Arslan’a teşekkür belgelerini takdim etti.


                                                           

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27