.
 
.
Tarih Bölümü Saha Çalışmaları ve Piknikleri
.
ARܒDE “Dilbilim Ve Türkoloji İlişkileri” Ele Alındı
.
’’Türkoloji’nin Bilinmeyenleri’’ ARܒde Ele Alınmaya Devam Ediyor





.
ARÜ'lü Akademisyenler, Halvetilik ile İlgili Sempozyuma Büyük Katkıda Bulundu
.
ARܒden Çıldır ve Aktaş Göllerinde Eş Zamanlı Araştırma
.
ARܒlü Akademisyenler Kura Nehri’ni İnceliyor





.
ARܒlü Akademisyenlerden Ardahan’da Bir İlk
.
ARܒde "Trekking", Hız Kesmeden Devam Ediyor
.
ARܒde Trekking Zamanı





Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


18 ŞUBAT 2014 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

“TÜRKOLOJİ’NİN BİLİNMEYENLERİ” ARÜ’DE ELE ALINMAYA DEVAM EDİYOR

 

Ardahan Üniversitesi (ARÜ), Türk dünyasını yakından ilgilendiren programlara imza atmaya devam ediyor. Türk medeniyetleri ve Türkoloji alanında yaptığı araştırmalarla dünya çapında adından söz ettiren bilim insanlarını ağırlayan ve bu çerçevede ulusal ve uluslararası toplantılar düzenleyen ARÜ’de “Dilimizin ve Bilimimizin Soykırımı: Kurşunlanan Türkoloji” adlı bir konferans gerçekleştirildi. Programa, “Kurşunlanan Türkoloji” adlı kitap çalışması başta olmak üzere, alanla ilgili yaptığı araştırmalarla akademi camiasında büyük yankı uyandıran Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Buran konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Buran, Orta Asya ve Kafkasya bölgesinde Türk Dili ve Türkoloji’nin fikri temellerini atarak geliştiren nice önemli ismin niçin katledildiğini slayt eşliğinde anlatarak, söz konusu olayların Türk Kültür Tarihi’ndeki yansımalarını değerlendirdi.  

 

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda, 17 Şubat 2014 Pazartesi günü yapılan konferansa  Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık, Genel Sekreter Vedi Aşkaroğlu, Rektör Danışmanı ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Alper Karadağ, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Büyükbaş, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sedat Tamay, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mitat Durmuş ile ARÜ’lü akademisyenler katıldı.

 

“Katledilen Türkologlar, Türk Toplumuna Yol Gösteren Kanaat Önderleriydi”

Saat 14.00’dan itibaren başlayan programda Prof. Dr. Buran, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi’nin doğu, batı, kuzey ve güney uçlarında yaşanan kırılmalara değinerek, “19. yüzyılın ikinci yarısı ile 20. yüzyılın ilk yarısı arasında, yaklaşık yüz yıllık zaman dilimi içinde, Türk dünyası coğrafyasında sürgün, kıyım ve ölümler meydana gelmiştir. Kırım, Balkanlar, Kafkaslar, İdil-Ural, Batı Türkistan, Doğu Türkistan (Çin), İran, Irak, Suriye bölgeleri ile Anadolu’da Türkler gerçek bir ölüm kalım mücadelesine girişmiş ve nüfuslarının yarıdan fazlasını kaybetmişlerdir. Bu süreçte çoğunlukla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde olmak üzere, Türkologların, şair, yazar, fikir adamı Türk aydınlarının uğradığı katliam, sürgün ve baskılar yaşanmıştır.” diye konuştu. 

 

Kafkasya ve Orta Asya’da cezalandırılarak sürgüne gönderilen, hapsedilen ve kurşuna dizilerek öldürülen şair, yazar, bilim insanı ve devlet adamlarının Türk topluluklarının kanaat önderleri olduğunu belirten Prof. Dr. Buran, “Onlar Türk toplumuna yol gösteren, Türk dilini işleyen ve Türk aydınlanmasını gerçekleştiren şahsiyetlerdir. Onları yok etmek, Türk milletini, yolunu aydınlatacak ışıktan yoksun bırakmak demektir. Onlar sadece bir can değil, bir millet demektir. Bu nedenle o dönemlerde sadece Türk olmak suç değildir. Türk dili ve kültürü üzerine çalışmak en büyük suçtur. Bu yüzden Türkoloji ile uğraşanlar kurşuna dizilerek öldürüldüğü için, kitabımın adı da ‘Kurşunlanan Türkoloji’dir” diyerek, katledilen Türkologlarla ilgili yapılan akademik çalışmaların ve tartışmaların anlam ve önemini dile getirdi. 

 

Rektör Prof. Dr. Korkmaz: Prof. Dr. Buran’ın Çalışması Son Yüzyılımıza Işık Tutuyor

Programın sonunda söz alan Rektör Prof. Dr. Korkmaz, 20. yüzyılda dünya siyasi tarihinde rol oynamış diktatörlerin insanlık açısından en büyük talihsizlik olduğunu hatırlattı. Ayrıca Rektör Prof. Dr. Korkmaz, ülkelerin gelişmesi ve insanoğlunun huzur içinde yaşaması açısından adaletin ve barışın önemli değerler olduğunu vurguladı. Öte yandan Türk bilimine ve aydınlanmasına katkı sunan bilim insanları ve aydınlarla ilgili ARÜ’de gerçekleştirilen programın aydınlatıcı bir niteliğe sahip olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Anlattıklarını her zaman gören, son yüzyılımıza ışık tutan ve bugün bizleri kırmayarak üniversitemize gelen çok kıymetli hocamız Prof. Dr. Ahmet Buran’a çok teşekkür ediyorum" diyerek, “Türkoloji” alanına değerli katkılar sunan Prof. Dr. Buran’a teşekkür belgesi takdim etti. 


                                                                 

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27