.
 
.
Tarih Bölümü Saha Çalışmaları ve Piknikleri
.
ARܒDE “Dilbilim Ve Türkoloji İlişkileri” Ele Alındı
.
’’Türkoloji’nin Bilinmeyenleri’’ ARܒde Ele Alınmaya Devam Ediyor

.
ARÜ'lü Akademisyenler, Halvetilik ile İlgili Sempozyuma Büyük Katkıda Bulundu
.
ARܒden Çıldır ve Aktaş Göllerinde Eş Zamanlı Araştırma
.
ARܒlü Akademisyenler Kura Nehri’ni İnceliyor

.
ARܒlü Akademisyenlerden Ardahan’da Bir İlk
.
ARܒde "Trekking", Hız Kesmeden Devam Ediyor
.
ARܒde Trekking Zamanı

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


24 EYLÜL 2013 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

ARÜ’LÜ AKADEMİSYENLER KURA NEHRİ’Nİ İNCELİYOR

“Işığa Karışın” sloganıyla kurulan ve bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Ardahan Üniversitesi, Türkiye ve Kafkasya Bölgesi’nde “ilk” olacak nitelikteki çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Birçok bilimsel araştırma ve proje başlatarak uluslararası alanda adından sıkça söz ettiren ARÜ, son olarak Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbeycan gibi ülkelerde kolları bulunan Kura Nehri’ni yakın merceğe aldı. Bu bağlamda ARÜ’lü akademisyenler tarafından “Kura Nehri’ndeki Su Kalitesinin Kirlilik İndex Metodu Kullanılarak İzlenmesi” isimli önemli bir proje hayata geçirildi. 2013 yılı Temmuz ayında başlatılan proje kapsamındaki çalışmalar tam 22 ay sürecek. Ardahan Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sebahat Şeker’in koordinatörlüğünü yaptığı projede Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Serkan Kükrer ve Yrd. Doç. Dr. Zehra Tuğba Abacı da araştırmacı olarak görev alıyor. 

Ardahan Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje Ofisi (BAP) tarafından desteklenen proje hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Sebahat Şeker, “Kura Nehri ülkemiz sınırları içinde başlayarak kolları Gürcistan, Ermenistan ve Azerbeycan’ı aşarak Aras Nehri ile birleşerek Hazar Denizi’ne dökülmektedir. Bu yüzden Kura Nehri’nin su ve sediment kalitesinin izlenmesi hem sosyolojik hem de bilimsel olarak çok büyük bir öneme sahiptir. Bu açıdan araştırmalar, Türkiye ve sınır komşularını yakından ilgilendirmektedir.” diye konuştu. 

“Türkiye’de Kura Nehri İle İlgili İlk Çalışma”

Türkiye’de daha önce Kura Nehri ile ilgili hiçbir bilimsel araştırmanın yapılmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Şeker, “Türkiye sınırları içinde bulunan nehrin büyük bölümünde ne fiziksel ne de kimyasal olarak çalışmalar yapılmıştır. Buna karşın Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan ülkelerinde bulunan kısımlarında ise 1970’li yıllardan beri sürdürülen hidrojeokimyasal çalışmalar bulunmaktadır. Bu bakımdan projemiz, özellikle ülkemiz açısından bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Çünkü proje ile Kura Nehrindeki su kalite parametreleri izlenerek bölgede hem tarım hem içme suyu olarak kullanılan suyun kirlilik indeksi ortaya konulacaktır. Ayrıca çalışma, nehirdeki biyojeokimyasal süreçlerin ve kirlilik seviyelerinin belirlenmesine sunacağı katkı bakımından özgün bir değer ifade etmektedir.” sözleriyle, projenin önemini ve katkısını özetledi. 

ARÜ’lülerden Kura Nehri’yle İlgili Bilimsel Bildiri

Öte yandan Kura Nehri ile ilgili ARÜ Çevre Mühendisliği tarafından 2012 yılından beri bir takım çalışmalar yapıldı. Nehirle ilgili elde edilen veriler ve yapılan tespitler, Yrd. Doç. Dr. Sebahat Şeker, Yrd. Doç. Dr. Serkan Kükrer ile ARÜ Çevre Mühendisliği 3. Sınıf öğrencileri Mehmet Resul Almastaş ve Suat Siyer tarafından 18-21 Haziran 2013 tarihleri arasında Nevşehir’in Ürgüp İlçesinde düzenlenen “Uluslararası Çevre Bilimleri ve Teknolojisi Konferansı”nda bilimsel bir bildiri olarak sunuldu.


                    

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27