.
 
.
ARܒde Kültür Ziyafeti: Rus Türkolog Vasilyev, ARܒlü Akademisyenler Ve Öğrencilerle Biraraya Geldi
.
ARܒlü İki Öğrenci Daha, Mevlana Değişim Programı Kapsamında Yurt Dışına Gönderildi
.
Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ARܒde “Türk Dünyasından Esintiler: Türk Yazıtları ve Beyaz Piramitler” konulu konferans verdi

.
ARÜ Araştıma Görevlileri Altay Özerk Cumhuriyeti’nde
.
ARÜ “Mevlana Değişim Programı’nın” İlk Uygulayıcısı Oldu
.
ARÜ San Antonio’da: IWU ile ortak diploma için protokol imzalandı

.
ARÜ Harvard İle İşbirliği Yapıyor
.
Ardahan Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Vatan Yahut Silistre!” Dedi
.
ARܒde Tarih Balosu

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


27 Kasım 2012

Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ARÜ’de “Türk Dünyasından Esintiler: Türk Yazıtları ve Beyaz Piramitler” konulu konferans verdi. 

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedova’ya

 fahri doktora unvanı verildi.

Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz Ardahan Üniversitesinin davetiyle, 9 Kasım 2012 tarihinde öğrencilere ve öğretim üyelerine açık bir konferans verdi.

İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Âşık Zülâli Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Türk Dünyasından Esintiler: Türk Yazıtları ve Beyaz Piramitler” adlı konferansta Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, Büyük Türkistan steplerinde yaşayan Türk halklarının sosyal, kültürel ve dini inanışlarını taşlara kazıdığından bahsetti. Doğu Türkistan’daki Türk piramitlerinin Türkiye’deki ilk görsel sunumunu yapan Prof. Dr. Alyılmaz, Türk Dünyasının dört bir köşesinde kalmış kültürel izler ile Anadolu’dakiler arasında bir kültür köprüsünün uzun yıllar dikkatlerden uzak kalmış varlığını ortaya koydu.

Prof. Dr. Alyılmaz, dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan taş, kilim, dövme, heykel ve mücevherler üzerine işlenen simgelerin, Türk dilinin en eski yazılı belgelerinden olan Orhun yazıtlarının alfabesiyle birebir benzerlik gösterdiğini dinleyicilere kendisinin çektiği fotoğraflarla belgeleyerek sundu. 

Birçok akademisyenin yanı sıra; Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih Bölümü öğrencileri tarafından ilgiyle izlenen konferansta, öğrencilerin sorularına da cevap veren Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’a ARÜ Rektör Yardımcısı ve İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Söylemez tarafından katılım belgesi takdim edildi.  Konferans sonunda Prof. Dr. Alyılmaz, Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu adlı kitabını imzalayıp, öğretim elemanları ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.


                    

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27