.
 
.
ARܒde Kültür Ziyafeti: Rus Türkolog Vasilyev, ARܒlü Akademisyenler Ve Öğrencilerle Biraraya Geldi
.
ARܒlü İki Öğrenci Daha, Mevlana Değişim Programı Kapsamında Yurt Dışına Gönderildi
.
Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ARܒde “Türk Dünyasından Esintiler: Türk Yazıtları ve Beyaz Piramitler” konulu konferans verdi

.
ARÜ Araştıma Görevlileri Altay Özerk Cumhuriyeti’nde
.
ARÜ “Mevlana Değişim Programı’nın” İlk Uygulayıcısı Oldu
.
ARÜ San Antonio’da: IWU ile ortak diploma için protokol imzalandı

.
ARÜ Harvard İle İşbirliği Yapıyor
.
Ardahan Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Vatan Yahut Silistre!” Dedi
.
ARܒde Tarih Balosu

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


09.04.2012

ARÜ San Antonio’da: IWU ile ortak diploma için protocol imzalandı
Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan, A.B.D.’deki üniversite ziyaretleri kapsamında, Rektör Profesör Louis Agnese’nin davetlisi olarak Texas’ın San Antonio şehrindeki 131 yıllık Incarnate Word Üniversitesi’ni (IWU) ziyaret ettiler.
IWU Rektörlük Binası’nda gerçekleşen toplantıda iki üniversite arasında her alanda akademik işbirliğinin başlatılması ve en yüksek seviyede sürdürülmesi hususunda görüş birliğine varıldı. Bu çerçevede yapılan görüşmelerde, iki üniversite arasında karşılıklı akademik işbirliği ve Mevlana Değişim anlaşmaları imzalandı. Söz konusu anlaşmalar ile, iki üniversite arasında başta ortak diploma derecesi olmak üzere, öğretim üyesi değişimi, öğrenci değişimi ve ortak konferansların düzenlenmesi gibi konularda işbirliği çalışmaları başlamış oldu. 
Yapılan görüşmelerde, 2013 yılının Güz döneminden itibaren, Ardahan Üniversitesi Kampusu’nda, Kafkasya bölgesindeki gençlere yönelik olarak, ortak programların başlatılması ve ortak diploma verilmesi için müfredat hazırlıkların derhal başlatılmasına karar verildi. Bu kapsamda Rektör Agnese başkanlığındaki IWU heyeti Eylül ayında ARÜ’ye bir ziyarette bulunacak. 
Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin Kafkaya coğrafyasındaki misyonunu ve ‘tehdit altındaki diller’ sorununa yönelik çalışmalarını her platformda kuvvetle destekleyeceklerini ifade eden Rektör Agnese, Birliğin resmi üyesi olmak üzere başvuruda bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin 04-05 Mayıs 2012 tarihlerinde Batum’da toplanacak olan 2. Olağan Kongresi’ne de birlik üyesi olarak katılmaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını söyleyen Prof. Agnese, kurulmuş olan işbirliğinin ileride çok verimli ve olumlu sonuçlar doğuracağından kuşku duymadığını söyledi.
İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Korkmaz ise, Kafkasya Üniversiteler Birliğinin coğrafi bir birlik anlamına gelmediğini; bu bölgede çalışılmayı bekleyen önemli konulara eğilen ve bu konuda sorumluluk duyup yürütülmekte olan araştırmalara destek vermek isteyen her üniversitenin Kafkasya Üniversiteler Birliği’ne üye olmasının gurur verici olduğunu ifade etti.  ARÜ kampusunun tamamlanmasını takiben, IWU ile belirli programlarda ortak olarak eğitime başlanacağını ve ortak diploma verileceğini söyleyen Korkmaz, bu tür işbirliklerinin bölgemizde hem öğrenciler hem de öğretim elemanları için yeni öğrenme heyecanlarını başlatacağını söyledi. Prof. Korkmaz, öğretim üyesi değişimi çerçevesinde ilk ARÜ’lü akademisyenin Ağıustos ayında San Antonio’ya gideceğini belirterek bu değişim hareketliliğinin hızlanması ve öğrencilerimizi de kapsayacak şekilde genişletilmesi önem taşımaktadır, dedi.

ARÜ SAN ANTONIO’DA: IWU İLE ORTAK DİPLOMA İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan, A.B.D.’deki üniversite ziyaretleri kapsamında, Rektör Prof. Dr. Louis Agnese’nin davetlisi olarak Texas’ın San Antonio şehrindeki 131 yıllık Incarnate Word Üniversitesi’ni (IWU) ziyaret ettiler.

IWU Rektörlük binasında gerçekleşen toplantıda; iki üniversite arasında her alanda akademik işbirliğinin başlatılması ve en yüksek seviyede sürdürülmesi hususunda görüş birliğine varıldı. Bu çerçevede yapılan görüşmelerde iki üniversite arasında karşılıklı akademik işbirliği ve “Mevlana Değişim Anlaşması” imzalandı. Söz konusu anlaşmalar ile iki üniversite arasında başta ortak diploma derecesi olmak üzere; öğretim üyesi değişimi, öğrenci değişimi ve ortak konferansların düzenlenmesi gibi konularda işbirliği çalışmaları başlamış oldu.

Yapılan görüşmelerde, 2013 yılının Güz döneminden itibaren, Ardahan Üniversitesi’nde Kafkasya bölgesindeki gençlere yönelik olarak, ortak programların başlatılması ve ortak diploma verilmesi için müfredat hazırlıkların derhal başlatılmasına karar verildi. Bu kapsamda Rektör Agnese başkanlığındaki IWU heyeti Eylül ayında ARÜ’ye bir ziyarette bulunacak.

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin Kafkasya coğrafyasındaki misyonunu ve “tehdit altındaki diller” sorununa yönelik çalışmalarını her platformda kuvvetle destekleyeceklerini ifade eden Rektör Agnese, Birliğin resmi üyesi olmak üzere başvuruda bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin 04-05 Mayıs 2012 tarihlerinde Batum’da toplanacak olan 2. Olağan Kongresi’ne de Birlik üyesi olarak katılmaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını söyleyen Prof. Agnese, kurulmuş olan işbirliğinin ileride çok verimli ve olumlu sonuçlar doğuracağından kuşku duymadığını söyledi.

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Korkmaz ise; Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin coğrafi bir birlik anlamına gelmediğini, bu bölgede çalışılmayı bekleyen önemli konularla ilgilenen ve bu konularda sorumluluk duyup yürütülmekte olan araştırmalara destek vermek isteyen her üniversitenin Kafkasya Üniversiteler Birliği’ne üye olmasının gurur verici olduğunu ifade etti. ARÜ kampüsünün tamamlanmasını takiben, IWU ile belirli programlarda ortak olarak eğitime başlanacağını ve ortak diploma verileceğini söyleyen Korkmaz, bu tür işbirliklerinin bölgemizde hem öğrenciler hem de öğretim elemanları için yeni öğrenme heyecanlarını başlatacağını söyledi. Prof. Korkmaz, öğretim üyesi değişimi çerçevesinde ilk ARÜ’lü akademisyenin Ağustos ayında San Antonio’ya gideceğini belirterek “bu değişim hareketliliğinin hızlanması ve öğrencilerimizi de kapsayacak şekilde genişletilmesi önem taşımaktadır” dedi.


        

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27