.
 
.
ARܒde Kültür Ziyafeti: Rus Türkolog Vasilyev, ARܒlü Akademisyenler Ve Öğrencilerle Biraraya Geldi
.
ARܒlü İki Öğrenci Daha, Mevlana Değişim Programı Kapsamında Yurt Dışına Gönderildi
.
Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ARܒde “Türk Dünyasından Esintiler: Türk Yazıtları ve Beyaz Piramitler” konulu konferans verdi

.
ARÜ Araştıma Görevlileri Altay Özerk Cumhuriyeti’nde
.
ARÜ “Mevlana Değişim Programı’nın” İlk Uygulayıcısı Oldu
.
ARÜ San Antonio’da: IWU ile ortak diploma için protokol imzalandı

.
ARÜ Harvard İle İşbirliği Yapıyor
.
Ardahan Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Vatan Yahut Silistre!” Dedi
.
ARܒde Tarih Balosu

Sayfa: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Ana Sayfa


20 Mart 2012
                                ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ TİYATRO TOPLULUĞU “VATAN YAHUT SİLİSTRE!” DEDİ

Ardahan Üniversitesi Tiyatro Topluluğu, Çanakkale Şehitleri anısına Namık Kemal’in  “Vatan Yahut Silistre” adlı tiyatro oyununu sahneledi.

Çanakkale Şehitleri adına 19 Mart Pazartesi günü Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenen oyunda; Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan’daki kurum – kuruluş temsilcileri ile üniversite akademik – idari personeli ve öğrenciler hazır bulundu.

ARÜ Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen Namık Kemal’in meşhur “Vatan Yahut Silistre” adlı eseri izleyicilere duygu dolu dakikalar yaşattı.

Tiyatro oyununun ardından sahneye gelen Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, oyunun kendisine ilkokul öğretmeni Atakişi Sarıkaya öncülüğünde sahneledikleri tiyatro oyunundaki heyecanı ve duyguyu anımsattığını söyledi.

“Vatan Yahut Silistre” oyununun yayınlandığı yılların, vatanın Balkanlar’da, Ortadoğu’da parçalanmaya başladığı yıllar olduğunu belirten Rektör Korkmaz; “Edebiyatımıza ‘vatan’ kelimesini sokan kişi Namık Kemal’dir. O yıllarda büyük ilgi gören oyunun sahnelenmesinin ardından halk; ‘Padişahım çok yaşa!’ diye slogan atması gerekirken, ‘Namık Kemal çok yaşa!’ diye slogan atmış ve bu olay Namık Kemal’in Magosa’ya sürgüne gönderilmesine neden olmuştur” dedi.

Magosa’da Namık Kemal’in kaldığı hücreyi gördüğünü söyleyen ve hücrenin duvarında ‘Zalim olsa ne rütbe-i bi-perva, yine bünyad-ı zulmü biz yıkarız / Merkez-i hâke atsalar bizi, kürre-i arzı patlatır çıkarız’ diye yazdığını söyleyen Korkmaz; “Kırk sekiz yıllık ömrünün on üç yılını sürgünde geçiren Namık Kemal, vatan fikrinin kafalarımızda teşekkül etmesini sağlayan bir değerdir. Demokratikleşme ve Cumhuriyet adına ne kadar büyük bedeller ödendiğini görebiliyoruz” dedi.
Konuşmasının ardından Rektör Korkmaz, ilkokul öğretmeni Atakişi Sarıkaya’ya teşekkür çiçeği takdim etti. Tiyatro oyuncularına teşekkür belgelerinin sunulmasının ardından program sona erdi.


                                            

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü Genel Derslikler Binası Kat : 4, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 61   Faks: +90 478 211 75 27