.
 

.
ARÜ ve Varşova Üniversitesi Arasında Erasmus Anlaşması İmzalandı
Sayfa: 1 |

Ana Sayfa


29 Mayıs 2012

ARÜ’DEN DOKTOR ARILAR PROJESİ

ARÜ VE VARŞOVA ÜNİVERSİTESİ ARASINDA ERASMUS ANLAŞMASI İMZALANDI

Tüm dünyada alanının en iyi üniversiteleriyle işbirliğini ağını her geçen gün biraz daha genişleten Ardahan Üniversitesi (ARÜ), Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinden biri olan Varşova Üniversitesi ile Erasmus anlaşması imzaladı. Ziyarette ayrıca Varşova Üniversitesi’nin Kafkasya Üniversiteler Birliği’ne ve Mevlana Değişim Programı’na katılımı hakkında Eylül ayında bir toplantı düzenlenmesi kararlaştırıldı. 

ARÜ Rektörü Profesör Dr. Ramazan Korkmaz ve beraberindeki heyet, Polonya’nın başkenti Varşova’da, Varşova Üniversitesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Ardahan Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi arasında Erasmus anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre iki üniversite arasında 2013-2014 akademik yılında öğretim üyesi ve öğrenci değişimi başlatılacak.  Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ziyaret sırasında Varşova Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde Türk dili üzerine bir ders verdi.

Varşova Üniversitesi Rektör Vekili Profesör Dr. Wladzimierz Lengauer ve Doğu Dilleri Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Jolanta Sierakowska Dyndo tarafından karşılanan Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Varşova Üniversitesi’ni gezerek burada bir takım incelemelerde bulundu. Kafkasya Üniversiteler Birliği’ne (KÜNİB) katılma arzularını dile getiren Varşova Üniversitesi yetkilileri, Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin önemine değinerek bu birlik çatısı altında önemli çalışmalar yapabileceklerini dile getirdiler. 

Profesör Lengauer: “Kafkasya insanlık tarihi açısından önemli değerler barındırıyor”

İkili anlaşmalar sırasında kısa bir konuşma yapan Doğu Dilleri Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Jolanta Sierakowska Dyndo, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ı, Mevlana Değişim Programı gibi bir çalışmanın hazırlanmasına yaptığı katkılardan dolayı tebrik ederek Ardahan Üniversitesi ile KÜNİB çatısı altında birlikte çalışmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.
 
Rektör Korkmaz “ Varşova Üniversitesi Öğretim Üyelerini ve Öğrencilerini Ardahan’da ağırlamaktan memnuniyet duyacağız”

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Varşova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Wladzimierz Lengauer, Doğu Dilleri Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Jolanta Sierakowska Dyndo ve Varşova Ünivesitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Öztürk Emiroğlu’na kendilerine gösterdikleri yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, KÜNİB hakkında üniversite yetkililerini bilgilendirdi.

Rektör Ramazan Korkmaz, Kafkasya bölgesinin araştırma ve geliştirmeye açık bir çalışma sahası olduğunu vurgulayarak, Varşova Üniversitesi ile KÜNİB çatısı altında çalışmaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdi. ARÜ’nün yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen çok büyük bir vizyona sahip olduğunu söyleyen Korkmaz, ERASMUS programı çerçevesinde Varşova Üniversitesi’nin öğretim üyelerini ve öğrencilerini Ardahan’da ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Varşova Üniversitesi’ndeki ziyaretini tamamlayan Rektör Ramazan Korkmaz, Azerbaycan’ın Bakü Büyükelçisi Hasan Hasanov’u da makamında ziyaret ederek, Sayın Büyük Elçi’yi KÜNİB hakkında bilgilendirdi. Büyükelçi Hasan Hasanov, bu ziyaret ile duyduğu memnuniyeti ifade ederek KÜNİB’in çalışmalarından doğacak olumlu gelişmelere olan inancını dile getirdi.

Varşova’daki gezisi sırasında Profesör Dr. Ramazan Korkmaz ünlü Türk şairi Nazım Hikmet Ran’ın Varşova’dayken bir dönem konakladığı Bristol Otel’deki odasını da ziyaret etti.


                       

 
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü, Çamlıçatak Mevkii, Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 52 / 2187   Faks: +90 478 211 75 09