Ardahan Üniversitesi
ARÜ'den Haberler

Üniversitemiz Denizdeki Kirliliğin Tarihini Araştırmaya Başladı

 02 TEMMUZ 2021

Üniversitemiz İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü akademisyenleri Doç. Dr. Serkan Kükrer ve Dr. Öğr. Üyesi Dilek Aykır, Balıkesir’in Bandırma ve Erdek ilçelerindeki 5 farklı noktada deniz dibindeki çökelden alınan 69 örnekle bölgenin kirlilik açısından tarihçesi ortaya çıkarmak için saha çalışmalarına başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğindeki çalışma kapsamında Erdek ve Bandırma Körfezi’nde deniz dibinden toplam 69 sediment ve karot örneği alındı. Örneklerin laboratuvar ortamında incelenmesinin ardından geçmiş yıllarda bölgenin kirlilik durumu verilerle ortaya konulacak. Üniversitemiz akademisyenleri Doç. Dr. Serkan Kükrer ve Dr. Öğr. Üyesi Dilek Aykır, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Soykan, Prof. Dr. İsa Cürebal, Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şakir Fural, Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilal Aydın ve doktora öğrencisi Furkan İnan’dan oluşan araştırma ekibi, Erdek ve Bandırma Körfezi’nde örnek alımlarını tamamladı.

Yapılan çalışma konusunda bilgi veren Doç. Dr. Serkan Kükrer, ’Bu sene müsilaj oldu önümüzdeki yıllarda başka sorunlar bunları takip edebilir, ön görülmeyen başka sorunlar çıkabilir. Kirleticilerin dağılımını tespit etmek için bu araştırmayı planladık. Denizin dibindeki çökelden hem de bir metre derinliğinden örnekler alacağız. Bu örneklerden kirleticilerin bir trendini çıkartacağız. Geçmişten günümüze hangi kirleticiler artmış, hangi dönemde artmaya başlamış, bunların birbirleriyle ilişkileri, müsilajla kirleticilerin ilişkilerinin belirlenmesi şeklinde bir çalışma yapacağız. Bu trend bize nerden nereye geldiğimizi gösterecek ve alınması gereken önlemeler konusunda bize yol gösterici olacak. Hem günümüz sorunlarını hem de geçmişten günümüze değişimleri ortaya koyacağız. Müsilaja sebep olan türlerle ilgili bir çalışma da olacak. Potansiyel olarak ileride sorun yaratabilecek olan türleri de bu sediment kayıtlarından belirlemiş olacağız.’ dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Dilek Aykır’da, bölgenin sanayileşmesine dikkat çekti. Aykır, ’Baktığımızda sanayinin bölgede yoğunlaştığını görüyoruz. Sanayi tabii ki olacak ama biz bunu ne kadar en aza indirebiliriz. Bu yüzden dipten karot ve sediment alarak inceleme yolunu tercih ettik. Coğrafi bilgi sistemleriyle bunu haritalandırarak insanların daha kolay anlayabileceği bir duruma getireceğiz’ diye konuştu.

Erdek ve Bandırma’da çalışmalarını tamamlayan ekip, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber’e, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a, Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı’ya ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’a destekleri için teşekkür etti.