Ardahan Üniversitesi
ARÜ'den Haberler

 

Üniversitemiz, Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde Gerçekleştirilen “YÖK Anadolu Projesi”nin Ortağı Oldu

04 ŞUBAT 2021

Üniversitemiz, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Yeni YÖK politikaları ve projeleri kapsamında gerçekleştirilen “YÖK Anadolu Projesi”nin ortağı oldu. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen “YÖK Anadolu Projesi” Tanıtım Toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan  iştirakiyle gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri, ilgili Bakanlar ve kurum başkanlarının yanı sıra projede yer alan üniversitelerin rektörleri, bölüm başkanları ve proje koordinatörleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç “Yeni YÖK” olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek, YÖK Anadolu Projesinin detaylarını paylaştı. Tek tip, birbirinin hemen hemen kopyası niteliğindeki üniversitelerden oluşan Türk yükseköğretim sisteminin Sayın Cumhurbaşkanının destekleri ile Araştırma Üniversiteleri, Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler, Mesleki Uygulama Üniversiteleri, Tematik Üniversiteler gibi niteliği itibariyle farklı misyonlar üstlenmiş üniversitelere sahip olduğunun altını çizen Başkan Saraç, bugünkü törene konu olan proje ile küresel yükseköğretimde son yıllarda gündemde olan üniversiteler arası iş birliğini gündemlerine almış olduklarını belirtti.

"Yeni kurulan üniversitelerin desteklenmesine özel önem veriyoruz"

YÖK Anadolu Projesinde kısa sürede çok daha fazla sayıda yeni üniversiteyi göreceklerine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üniversite gençlerinin, çağın en ileri bilgisiyle donanması bizler ve geleceğimiz için önemlidir. Bu amaçla yükseköğretim için belirlenen akademik ve idari kadrolarda yeni kurulan üniversitelerin desteklenmesine özel önem veriyoruz." dedi. YÖK Anadolu Projesi’nin 2006’dan sonra kurulan üniversiteler arasından seçilen 15’inin, geleneği oluşmuş ve marka haline gelmiş kıdemli 12 üniversitenin insan kaynağı ve altyapısından yararlanmasını hedeflediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, projeyle birlikte doktoralı insan kaynaklarının yükseköğretim sistemimizde daha şeffaf ve liyakat odaklı bir şekilde istihdamına imkân sağlanacağını ifade etti.

“YÖK Anadolu Projesi” nedir?

Dünya yükseköğretimindeki üniversitelerin eşleştirme projeleri modellemeleri de dikkate alınarak geliştirilmiş olan “YÖK Anadolu Projesi”nin ilk aşaması 2018 yılında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde yapılan toplantıda Üniversitemizle birlikte toplam 24 üniversitede “Dijital Dönüşüm Projesi” ile hayata geçirilmiş ve halen 2006’dan sonra kurulmuş toplam 54 üniversitemizde başarı ile devam etmektedir. Yeni YÖK tarafından yükseköğretimimizde ilk kez uygulanacak olan “YÖK Anadolu Projesi”, Üniversitemiz de dâhil olmak üzere yeni kurulan veya gelişmekte olan “genç üniversitelerin”, belirlenen bazı alanlarda gelişiminin diğer üniversiteler tarafından desteklenmesi amacıyla, akademik insan gücü ve araştırma alt yapısı bakımından daha gelişmiş “kıdemli üniversiteler” ile eşleştirilmesini öngörmektedir. Bu kapsamda; Üniversitemiz ile Selçuk Üniversiteri arasında “eşleştirme protokolü” imzalandı.

Proje kapsamında imzalanan “eşleştirme protokolü” aşağıdaki maddeleri içermektedir: