ARÜ'den Haberler

19 NİSAN 2017 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

PROF. DR. ÖZKAN’DAN TANSİYON HAKKINDA 

ALTIN TAVSİYELER

Ardahan Üniversitesi (ARÜ)’nde “Hipertansiyon Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi’’ adlı konferans, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu (SBYO) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkan tarafından gerçekleştirildi.

Nazım Hikmet Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber, Genel Sekreterimiz Ercan Gültürk, SBYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Vesile Düzgüner, Ardahan İl Sağlık Müdürü Dr. Ulaş Şentürk ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Prof. Dr. Mehmet Özkan, tansiyon hastalığının belirtilerini herkesin bilmesi gerektiğini, tansiyon ve hipertansiyonun farklı hastalıkları da tetiklediğini ifade etti. Prof. Dr. Özkan, “Bireylerde günlük yaşamda başım ağrıyor ensem ağrıyor şikâyetleri duyduğunuzda bilin ki kişinin tansiyonu yükselmiştir. Bazı hastalarda ise sadece baş dönmesi yapabilir. Yüksek tansiyon durumlarda hastalarda bulantı ve kusmada görülebilmektedir. Tansiyon hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde ise dinlenme sürelerinin arttırmak, heyecanlı bir film izlememek gibi unsurlar etkilidir.” dedi. Konferansın ardından Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber tarafından katkılarından dolayı Prof. Dr. Mehmet Özkan’a teşekkür belgesi takdim edildi.