Ardahan Üniversitesi
ARÜ'den Duyurular

2023 YKS Ek Yerleştirme ile Üniversitemize Yerleşen Adayların Dikkatine

Duyuru Tarihi : 27 Eylül 2023

Kayıt Tarihleri:

Üniversitemizi kazanan adaylar istemeleri halinde E-Devlet yardımıyla 27-29 Eylül 2023 saat 23.59’a kadar e-kayıt yapabilecekler.

E-Devlet için Tıklayınız...

E-devlet üzerinden kayıt yaptırmayanlar için Üniversitemizde yapılacak olan 27 Eylül 2023 tarihinde başlayarak 03 Ekim 2023 saat 17.00’ye kadar sürecek olan kayıtlarda öğrencinin şahsen veya vekalet vereceği kişi tarafından da kayıt yaptırabilir.

E-Devlet üzerinden kayıt yaptıran öğrencilerin şahsen gelerek kayıt yaptırmalarına gerek yoktur.

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Üniversitemize gelerek kayıt yaptıran öğrenciler de kayıtlarının yapılmasının ardından aktif hale getirileceklerdir. 

Kayıt Adresi: Ardahan Üniversitesi Rektörlük Binası Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Kat 1

ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ÇAĞRI MERKEZİ: 0 478 211 75 70

 

ÜNİVERSİTE KAYIT BELGELERİ

İstenilen Belgeler (Elektronik Kayıt dışında kayıtlanacak olanlardan)

 a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

 

Ortaöğretim Kurumlarından Mezun Olamayan Öğrencilerin Durumu

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2023 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

 

Depremzede Kontenjanı için "2023-YKS kayıt işlemlerinde bu kontenjandan yararlanarak Üniversitemize yerleştirilenlerden herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olduğu, yükseköğretim programından mezun durumda olduğu veya üniversite öğrenciliğinden ilişiği kesildiği tespit edilenlerin, kayıtları yapılmayacaktır. Bu adaylar yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedeceklerdir."

Otuz Dört Yaş Üstü Kadın Kontenjanı için "2023 YKS kayıt işlemlerinde 34 yaşını tamamlamış kadınlar için ayrılan kontenjandan yararlanarak Üniversitemize yerleştirilenlerden herhangi bir lisans programından mezun olduğu tespit edilenler ile ön lisans programlarına yerleşenler için ön lisans programından mezun olduğu tespit edilenlerin kayıtları yapılmayacaktır. Bu adaylar yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedeceklerdir." açıklamasının hatırlatılmasında yarar görülmüştür.