ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ
  ÜBYS  |     Telefon Rehberi  |     E-Posta   
                         
ARÜ Hakkında
|
Yönetim
|
Birimler
|
Öğrenci
|
E-Servisler
XKapat
İLETİŞİM

Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü, Çamlıçatak Mevkii, Ardahan 75000

+90 478 211 75 75 (Santral)

+90 478 211 75 09 (Faks)


Sağlık Bilimleri Yüksekokulu

Telefon : 0478 211 75 59
Faks : 0478 211 75 60
Adres : Ardahan Üniversitesi Kampüsü, Çamlıçatak Mevkii, 75002, Merkez/ARDAHAN
E-posta : sbyo@ardahan.edu.tr


2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Bütünleme Sınav Programı

2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Final Sınav Programı

2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Vize Mazeret Sınav Programı

        1. sınıf öğrencilerimizin dersleri İnsani Bilimler Edebiyat Fakültesi 1. Kat 105 nolu derslikte, 2. sınıf öğrencilerimizin dersleri 2. Kat 207 nolu derslikte yapılacaktır.

GENEL TANITIM

Yüksekokulumuz Sağlık Yönetimi Bölümü 2016-2017 öğretim yılında eğitim ve öğretime 45 öğrenci ile başlamıştır. Sağlık Yönetimi Bölümü’nün amacı, sağlık sisteminin amaçlarının gerçekleştirilmesine yönelik olarak planlama, örgütleme, yürütme, koordinasyon ve denetim fonksiyonlarına ilişkin kavram, ilke, kuram, model ve tekniklerin sistematik ve bilinçli bir şekilde uygulanması bilgi ve becerisine sahip, uluslararası nitelikte sağlık kurumları yöneticilerini yetiştirmek ve sağlık kurumları yönetimi alanında yürütülecek araştırmalarla, bilimsel bilgi birikimine katkıda bulunmaktır.  Sağlık Yönetimi Programı genel kültür bilgisi, yönetim alan bilgisi (işletme, muhasebe, ekonomi hukuk), sağlık kurumları yönetimi meslek bilgisi (sağlık hizmetleri yönetimi, sağlık kurumlarında örgütsel davranış, sağlık kurumlarında finansal yönetim, sağlık kurumlarında maliyet muhasebesi, sağlık kurumlarında kantitatif teknikler, sağlık ekonomisi, sağlık planlaması, sağlık politikası, sağlık hukuku, sağlık kurumlarında pazarlama vb.) ve becerisi (alan uygulaması) kazandıran derslerden oluşmaktadır. Bu bölümü bitirerek Sağlık Yöneticisi ünvanı alan öğrencilerimiz, Sağlık Bakanlığı ve Özel Sağlık kurumlarına ve ihtiyaç duyulan diğer kurumlara modern toplumun gereklerine uygun nitelikli sağlık personeli olarak yetişeceklerdir.

Sağlık Yönetimi Mezunları: Devlet, Özel ve Üniversite Hastanelerinde çalışabilirler. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. İlgili kurum ve kuruluşlarda danışmanlık hizmeti verebilirler. Yükseköğretim Kuruluna bağlı devlet ve vakıf üniversitelerinde tam ya da yarı zamanlı öğretim elemanı olarak görev yapabilirler. Mezun olan öğrencilerin ilgili enstitü ve bölümlerinin başvuru koşulları doğrultusunda Yüksek Lisans ve Doktora programlarına katılma olanakları bulunmaktadır.