ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ
ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ
  Ana Sayfa  |     ÜBYS  |     Telefon Rehberi  |     E-Posta   
                         
ARÜ Hakkında
|
Yönetim
|
Birimler
|
Öğrenci
|
E-Servisler
XKapat
YÖNETMELİKLER / YÖNERGELER

    - Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği
    - Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği (ESKİ)
    - Önlisans-Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği
    - Önlisans ve Lisans Öğrenci Danışmanlığı Uygulama Yönergesi
    - Yaz Okulu Yönetmeliği
    - Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yönetmeliği
    - Çift Anadal Programı (ÇAP) Yönergesi
    - Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Yapma Usül ve Esasları
    - Yandal Programı Yönergesi
    - Öğrenci Kulüpleri Yönergesi
    - Diploma, Diploma Eki ve Diğer Belgelerin Düzenlenmesi Yönergesi
    - Özel Öğrenci Yönergesi
    - Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Ve Zorunlu Yabancı Dil Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönergesi
    - Muafiyet ve İntibak İşlemleri Yönergesi
    - Mühendislik Fakültesi Bitirme Çalışması Yönergesi
    - Sağlık Bilimleri Fakültesi Bitirme Projesi Yönergesi
    - Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Eğitim – Öğretim ve Sınav Yönergesi
    - Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Konseyleri ve Yükseköğretim Kurumları Ulusal Öğrenci Konseyi Yönetmeliği
    - Ardahan Üniversitesi Öğrenci Temsilcileri Ve Konseyi Yönergesi
    - Ardahan Üniversitesi Zorunlu Mesleki Uygulama Dersleri Yönergesi
    - Azami Öğrenim Süresini Dolduran Öğrencilere İlişkin Kurallar
Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü

Telefon : 0478 211 7526
Faks : 0478 211 75 27
Adres : Ardahan Üniversitesi Kampüsü, Genel Derslikler Binası, Çamlıçatak Mevkii, 75002, Merkez/ARDAHAN
E-Posta : ibef@ardahan.edu.tr


Duyurular


BÖLÜM TANITIMI

Bölümümüz 2015-2016 öğretim yılında İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı olarak faaliyete başlamıştır.  Bölümümüzde şimdilik lisans eğitimi verilmektedir. Dört yıllık eğitim boyunca öğrencilerimize Rus Dili ve Edebiyatı derslerimizde Rusça anlamaya ve konuşmaya yönelik dersler verilmekte ve Rusya Tarihi ve Kültürü ile ilgili dersler okutulmaktadır. Mezunlarımız resmi kurumlarda öğretmen ve tercüman olarak çalışabilmektedir. Ayrıca turizm başta olmak üzere özel sektörün çeşitli alanlarında rehber ve tercüman ihtiyacı büyük oranda Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarından karşılanmaktadır.
2015-2016 öğretim yılında bölümümüzde 32 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir. Derslerimiz sadece üniversite duvarları arasında geçmemektedir, aynı zamanda açık havada sıcak bir ortamda dersler işlenerek öğrencilerin bölüme olan ilgisi artırmaya çalışılmıştır. Böylece öğretmen öğrenci arasındaki ilişkiler artmıştır.
Bölümümüz yeni kurulduğu için panel, konferans, bilgi şöleni ve olimpiyat gibi etkinlikleri yakın zamanda düzenlemeyi planlamaktadır.

Bölümümüzün öncelikli amacı, öğrencilerimizin Rus dilini, edebiyatını ve kültürünü tanımaları ve bunu meslek yaşamlarında Türkiye açısından avantaj haline gelmesini sağlayacak kadar iyi düzeyde Rusça öğrenmelerini sağlamaktır. Rusçayı çok iyi seviyede bilen, bu dile hâkim, çağdaş ve aktüel metinleri okuyup anlayıp tercüme edebilecek, kendisinin ve başkalarının düşüncelerini yetkin biçimde bu dile aktarabilecek, elde ettiği bilgileri bilimsel araştırmalarda objektif olarak değerlendirebilecek bireyler yetiştirmek, bölümümüzün hedefleri arasında yer almaktadır. Bu hedefler doğrultusunda, günümüz dünyasında öğrencilerimizi edebiyat-kültür-dil birikimleri ile profesyonel iş hayatına hazırlamak amacındayız.        

Bölümümüz 2014 yılında Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde açılmış olup, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında öğrenci alımına başlamıştır.  Bölümümüzde aktif olarak üç doçent, iki doktor öğretim üyesi ve dört araştırma görevlisi hocamız görev yapmaktadır. 

Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan öğrenciler, üniversitelerde akademisyen, pedagojik formasyon almaları durumunda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okullarda öğretmen, Dış İşleri Bakanlığı’nda memur olarak çalışabilmelerinin yanı sıra özel şirketlerde, çeviri bürolarında, yayınevlerinde, turizm ve dış ticaret sektörlerinde de iş bulma olanağına sahip olurlar.Yukarı
K.V.K.K.