ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ
ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ
  Ana Sayfa  |     ÜBYS  |     Telefon Rehberi  |     E-Posta   
                         
ARÜ Hakkında
|
Yönetim
|
Birimler
|
Öğrenci
|
E-Servisler
XKapat
YÖNETMELİKLER / YÖNERGELER

    - Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği
    - Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği (ESKİ)
    - Önlisans-Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği
    - Önlisans ve Lisans Öğrenci Danışmanlığı Uygulama Yönergesi
    - Yaz Okulu Yönetmeliği
    - Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yönetmeliği
    - Çift Anadal Programı (ÇAP) Yönergesi
    - Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Yapma Usül ve Esasları
    - Yandal Programı Yönergesi
    - Öğrenci Kulüpleri Yönergesi
    - Diploma, Diploma Eki ve Diğer Belgelerin Düzenlenmesi Yönergesi
    - Özel Öğrenci Yönergesi
    - Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Ve Zorunlu Yabancı Dil Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönergesi
    - Muafiyet ve İntibak İşlemleri Yönergesi
    - Mühendislik Fakültesi Bitirme Çalışması Yönergesi
    - Sağlık Bilimleri Fakültesi Bitirme Projesi Yönergesi
    - Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Eğitim – Öğretim ve Sınav Yönergesi
    - Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Konseyleri ve Yükseköğretim Kurumları Ulusal Öğrenci Konseyi Yönetmeliği
    - Ardahan Üniversitesi Öğrenci Temsilcileri Ve Konseyi Yönergesi
    - Ardahan Üniversitesi Zorunlu Mesleki Uygulama Dersleri Yönergesi
    - Azami Öğrenim Süresini Dolduran Öğrencilere İlişkin Kurallar
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Telefon : 0478 211 7533
Faks : 0478 211 75 51
Adres : Ardahan Üniversitesi Kampüsü, Çamlıçatak Mevkii, 75002, Merkez/ARDAHAN
E-Posta : besyo@ardahan.edu.tr
 

Genel Tanıtım
Kuruluş: Sosyal Bilimler Enstitüsü, 31 Mayıs 2008 tarih ve 26892 Sayılı Resmi Gazete`de yayınlanan 5765 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Ardahan Üniversitesi Rektörlüğü`ne bağlı olarak kurulmuştur. 
Gelişim: Enstitümüz 2011-2012 Öğretim Yılında; İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi; Türk Dili ve Edebiyatı  Anabilim Dalında 1’i yabancı uyruklu 12 yüksek lisans, 6  doktora öğrencisi ile öğretime başlamıştır. Halen 23’ü yabancı uyruklu 233 yüksek lisans, 7’si yabancı uyruklu 33 doktora olmak üzere 266 öğrenci ile öğretime devam etmektedir. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla, 34 yüksek lisans, 12 doktora olmak üzere 46 kişi mezun olmuştur.

Ardahan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2010 yılında kurulmuş, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında bünyesindeki Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne 40 öğrenci alarak aktif bir birim konumuna gelmiştir. Fiziki alt yapısı ile birlikte akademik kadrosunu da kısa zamanda güçlendiren yüksekokulumuz, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Spor Yöneticiliği Bölümü I. öğretime, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında da II. öğretime öğrenci alarak bünyesindeki farklı ikinci disiplini aktifleştirmiştir.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünde 2016-2017 eğitim öğretim yılı itibari ile 49 kız, 92 erkek toplamda 141 öğrenci öğrenim görmektedir. Spor Yöneticiliği Bölümünde ise ikinci öğretim dâhil olmak üzere 68 kız, 118 erkek toplamda 186 öğrenci öğrenim görmektedir. Tüm bölümler dâhil öğrenci sayımız ise 327’dir. Yüksekokulumuzdan 2015-2016 eğitim öğretim yılında 20 erkek 15 bayan olmak üzere 34 öğrenci mezun olmuştur. Yüksekokulumuzun bilimsel başarısın yanı sıra sportif anlamda da madalya sıralaması ve milli sporcu sayımız Üniversite Sporları Federasyonu verilerine göre; 2014 yılında 7 faaliyete katılım sağlanmış, 1 gümüş 3 bronz madalya ile Üniversite sıralaması 116 olmuştur. 2015 yılında 6 faaliyete katılım sağlanmış, 3 altın, 5 gümüş ve 5 bronz madalya ile Üniversite sıralamasında 66 ncı sıraya ve 2016 yılında katıldığı 7 faaliyetten aldığı madalyalar ile 42. sıraya yükselmiştir. Yüksekokulumuz bünyesinde 6 bayan ve 24 erkek milli sporcu mevcuttur.

Açılacak olan yüksek lisans programıyla gerek eğitim kalitesi gerekse öğrencilerin zorlu coğrafya üzerindeki ileriye dönük kararları daha da artarak bilime ve bilim adamı yetiştirmeye katkı anlamında büyük kazancımız olacaktır.

Ardahan ilinde kış aylarının oldukça çetin geçmesi dezavantajların yanında özelikle kış turizminde oldukça mesafe kat etmiştir. Bunun yanı sıra Kafkasya bölgesinde bulunmamız geleneksel oyunların devamlılığını yitirmemiştir. Ardahan ilinde genel olarak dağcılık, kayak (alp disiplini, kayaklı koşu), trekking (dağ yürüyüşü), kano, rahvan at yarışı, atlı cirit, atlı okçuluk, bisiklet, golf, okçuluk, karda güreş, buz hokeyi, buz pateni, halk oyunları, oryantiring gibi oyunların sürdürülebilirliğinde her sene üstüne koyarak ilerleyen yerli ve yabancı turistlerin de artışı eklenerek gerek ilimize gerekse üniversitemize avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda Ardahan ilinin Gürcistan’a oradan da Kafkasya ya bağlanan Türközü ve Aktaş sınır kapılarının açık olması ülkeler arası koordinasyonu sağlamada, öğrenci değişimleri de eklenerek üniversite öğrencilerinin vizyonunu bir o kadar artırmaktadır.

Kurumsal kimliğini her geçen yıl daha da güçlendiren Yüksekokulumuz, önümüzdeki süreçte, bu çatı altında önce yüksek lisans eğitimini daha sonrada Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon Bölümlerinin açılması yönündeki çalışmalarını devam ettirmektedir.
Beden eğitimi ve spor yüksekokulumuz 8 derslik, 23 adet çalışma ofisi, içerisinde basketbol sahası, voleybol sahası, fitness merkezi, laboratuvar, yapay tırmanış duvarı, uzak doğu sporları salonu, gibi dersliklerin bulunduğu bir spor kompleksi mevcuttur.

Ardahan Üniversitesi kapalı spor salonunun dışında yapımı devam eden 2017 Aralık ayı içerisinde tamamlanması muhtemel olan içerisinde bütün salon sporlarının yapılabileceği, bowling yüzme havuzu, derslikler ve laboratuvarların da bulunduğu Şehit Ömer Halis demir Spor Kompleksi yer almaktadır. Ayrıca, Üniversitemiz kampüs alanı içerisinde Türkiye’deki ilklerden olan 3 kuyulu golf sahası bulunmaktadır ve gerek milli takımımız için kamp merkezi olması, gerekse üniversite öğrencilerinin farklılıkları gözlemleyebilmesi, spor kültürünün de artmasını sağlayarak şehrimize ve üniversitemize katkısı kaçınılmaz olmaktadır.

Misyonumuz;
Spor Bilimi alanında mesleki ve kültürel bakımdan çağın gerekliliklerine göre donatılmış bireyleri yetiştirerek Türk Sporunun ve Toplumunun hizmetine kazandırılması ve yapılacak bilimsel araştırmalar ile kişinin, toplumun yaşam standardının yükseltilmesidir.

Vizyonumuz;
Yetiştirdiği insan gücü ve yaptığı araştırmalar ile ülkemiz ve dışında saygın bir yerde olabilmektir.

Eğitim - Öğretim

Yüksekokulumuzda 1 Doçent, 5 Yardımcı Doçent, 1 Arş. Gör. Dr. ile 1 Öğretim Görevlisi, 3 Okutman, 3 Araştırma Görevlisi ile birlikte toplam 14 akademik 5 idari personel görev yapmaktadır.

Kurumsal kimliğini her geçen yıl daha da güçlendiren Yüksekokulumuz, önümüzdeki süreçte, bu çatı altında önce yüksek lisans eğitimini daha sonrada Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon Bölümlerinin açılması yönündeki çalışmalarını devam ettirmektedir.

Eğitim ve Öğretim Hedefleri:
a) Eğitim ve spor sektörünün farklı kademelerinde istihdam için yetiştirilen kalifiye elemanların modern ve geleneksel spor bilimleri alanında teorik ve uygulamalar açısından donanımlı, bilişim teknolojisini kullanabilmesi ve meslek etiğine önem vermesi hassasiyetlerimiz arasındadır.
b) Yabancı dil eğitiminin dönemlere makul bir yoğunlukta aktarılması. Mesleki ve genel alanlarda olmak üzere uygulama tarafı zenginleştirilmiş bir yabancı dilin eğitimi müfredatına entegre (bütünleşmiş) edebilmesi planlanmaktadır.
c) Öğrencilerimizin bulunduğu alanda kendisini yetiştirebilmesi için son sınıfta staj, proje, tez alanında eğitim görmektedir. Öğretmenlik bölümü öğrencileri okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması dersi adı altında M.E.B’ na bağlı okullarda iki dönem staj görmektedir. Bu kapsamda okulumuzda 1 öğretim elemanı her yıl dönem başında danışmanlık görevini üstlenmektedir. Bunun yanında belirli dönemlerde öğrenci memnuniyet anketi uygulanarak öğrencilerin görüş ve değerlendirmeleri müdürlük ve ilgili öğretim elemanları tarafından takip edilmektedir.

Alt Yapı Geliştirme Hedefleri:
Okulumuz öğrencilerine eğitim alanlarına yönelik fiziki ve fiziki olmayan koşulları ve ortamları sağlamak hedeflerimiz arasındadır. Üniversitemiz bünyesinde; Öğrencilerin ders ve bilimsel amaçlı faydalanacağı bilgisayar odası, iki adet teknolojik donanımlı laboratuar, 1 adet teknolojik donanımlı derslik bulunmaktadır. Üniversitemiz kütüphanesine Beden Eğitimi ve Spor Biliminin farklı disiplinlerine hitap edecek kaynaklar kazandırılmıştır. Alana ait web tabanlı kaynakların alternatifleri artırılmaya çalışılmaktadır. Bunun yanında; 1 adet spor salonu tamamlanmış olup, Öğrencilerimizin aktif halde katıldığı spor kulüpleri, yüksekokul içinde ve dışında fiziki ve görsel alanların yenilenmesi (yol, peyzaj, ağaçlandırma) gibi çalışmalar devam etmektedir.

Çevre ve Sosyal Sorumluluk Hedefleri:
Çalışanların ve öğrencilerin çevreye duyarlı bir şekilde sorumlu hareket etme duygularının geliştirilmesi, temizlik ve geri dönüşüm konusunda yapılan yardımlaşmanın ve ağaçlandırma çalışmaların arttırılması, öğrencilerimizin doğa ve çevre kulüplerine katılımının yükseltilmesi gayretleri devam etmektedir. İlimizde yapılmakta ve yapılacak olan tüm sportif faaliyetlerin içerisinde yer almak, bilgi deneyim ve imkânlarıyla yol gösteren, kurumlar içerisinde sağlıklı bir toplumun oluşması için projeler üreterek ve uygulanmaya konulmasını sağlamak hedeflerimiz arasındadır.

Araştırma Geliştirme

Bilimsel Araştırma Hedefleri: 

Okulumuzun en önemli hedefleri bilimsel çalışma alanında gelişmesini sağlamaktır.

- Öğretim elemanı başına düşen yayın sayısının arttırılması,
- Yurt dışı bilimsel yayın sayısının ve niteliğinin arttırılması,
- Bilimsel yayın projesine destek sağlanması,
- Akademik elemanların yabancı dil seviyelerinin geliştirmeleri konusunda çözümler aramak,
- Uluslararası kongrelere katılımın sağlanması,
- Antrenör gelişim seminerlerinin düzenlenmesi,
- Beden Eğitimi ve Spor Anabilim dallarını içerisine alan bir ulusal sempozyum (bilgi şöleni) düzenlenmesi,
Bu hedefler görevlerimiz arasında olup belirtilen konularla ilgili çalışmalar devam etmektedir.
Ardahan üniversitesi Gürcistan Ahıska (Ahılkelek) Devlet Üniversitesi dostluk maçı.


Yüksekokul öğrencilerinde Milli sporcu Esra Gaz’ın büyükler cirit atmada Türkiye 3. lüğü.


Üniversite Kampüsündeki Golf Sahası.


Yalnızçam Kayak Merkezi.
İlimizdeki spor kültürü ve olgusunun gelişimine katkı sağlayan Yüksekokulumuz, bünyesindeki öğrencilerin varlığı ile birçok sportif branşın faaliyetinde itici bir güç olmuştur. Entellektüel bir boyut olarak da kabul gören spor bilincinin ülkemizin bu coğrafyasında var olabilmesinde, bu olgunun güçlenmesinde lisans programlarının sağladığı katkı gibi lisansüstü programlarının da etkisi önemli olacaktır. Lisansüstü çalışmalar sayesinde elde edilen akademik bulgular ile sağlık, sporcu performansı, antrenör veya sporcularda liderlik gibi birçok konuda yerinde tespitler yapılacak ve bu tespitler burada yaşayan insanların hayat ve iş kalitesini artıracaktır. 2012 yılında kurulan Ardahan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Spor Yöneticiliği Bölümlerinde bugün itibari ile toplam 327 öğrenci eğitim almaktadır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz 8 derslik, 23 adet çalışma ofisi, içerisinde basketbol sahası, voleybol sahası, tenis kortları, fitness merkezi, laboratuvar, yapay tırmanış duvarı, uzak doğu sporları salonu, güreş salonu gibi dersliklerin bulunduğu Ardahan Üniversitesi kapalı spor salonu mevcuttur.


Ardahan Üniversitesi Kapalı Spor Salonu.


Ardahan Üniversitesi Ünilig Basketbol Grup Müsabakaları (2016)
Üniversitemizin kapalı spor salonunun dışında yapımı devam eden ve 2017 Aralık ayı içerisinde tamamlanacak olan Şehit Ömer Halisdemir Spor Kompleksinde yüzme havuzu, paten pisti ve birçok sportif branşın uygulamasının yapılacağı çok amaçlı bir salon ile aynı zamanda bowling sporu uygulama alanı da mevcut olacaktır. Ardahan Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer alan 3 kuyulu golf sahası Türkiye’deki Üniversite Kampüsleri içerisinde tek olması özelliği ile spor tesisi bakımından "artı" bir değeri ayrıcalık olarak İlimize, Üniversitemize ve Yüksekokulumuza sunmaktadır.


Şehit Ömer HALİSDEMİR Spor Kompleksi (2017 yılında Tamamalanacak)

Kurumsal Bilgi Tabloları

Kamu hizmet standartları için Tıklayınız...

İş akış şemaları için Tıklayınız...

Muafiyet İşlemleri

İlgili forma ulaşmak için Tıklayınız...Yukarı
K.V.K.K.