.
 
.
ARܒde Dünya Kick Boks Şampiyonu Varol’la Söyleşi Yapıldı
.
Dünya Tekvando Şampiyonu Tanrıkulu, ARܒlü Gençlere Deneyimlerini Anlattı
.
Milli Sporcumuz Erkan VAROL İle Söyleşi

.
Milli Sporcumuz Bahri TANRIKULU İle Söyleşi
.
ARܒde "Trekking", Hız Kesmeden Devam Ediyor
.
ARܒde Trekking Zamanı

.
ARÜ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU ÖZEL YETENEK SINAVI YAPILDI
Sayfa: 1 |

Ana Sayfa


10 HAZİRAN 2014 

ARÜ’DE DÜNYA KİCK BOKS ŞAMPİYONU VAROL’LA SÖYLEŞİ YAPILDI

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.
“Kafkasya’nın Geleceği Konusunda Üniversitelere Büyük Görevler Düşüyor”
Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararasılaşma” Tespiti
Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti. 
Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi. 
“Türkiye’nin Her Yerinde Başarıdan Başarıya Koşan Üniversitelerimiz Var”
Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı. 
Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.
Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ardahan Üniversitesi’nin (ARÜ) birlikte yürüttüğü “Spor Yoluyla Sosyal Uyum” projesi kapsamındaki faaliyetler devam ediyor.  Son olarak ARÜ’de, alanında özgün teknik ve tarzıyla büyük beğeni kazanmış sporcu, Dünya Kick Boks Şampiyonu Erkan Varol’la bir söyleşi programı gerçekleştirildi. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) tarafından, 06 Haziran 2014 Cuma günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan programa, BESYO Müdürü Doç. Dr. Alper Karadağ, Erkan Varol’un Antrenörü Zafer Gürkan Zülaloğlu, ARÜ’lü akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“Ülkemizin Bayrağını Dünyanın Zirvesinde Tutabilmek İçin Tüm Gücümle Çalışıyorum”

Saat 14.00’dan itibaren başlayan programda “Kick Boks” sporu ve bu bağlamdaki çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Erkan Varol, “Spor güçlükler karşısında yılmadan özverili bir şekilde çalışmayı gerektirir. Ben de bu durumun gereğini yerine getirmeye çalışıyorum. Bütün enerjimi spor için yoğunlaştırıyorum” diye konuştu. 

Programda BESYO öğrencilerinin sorularını da cevaplayan Varol, savunma sporlarının amaç ve önemiyle ilgili çeşitli değerlendirmeler yaptı. Ayrıca Varol, “Ülkemizin bayrağını dünyanın zirvesinde tutabilmek için tüm gücümle çalışıyorum" diye konuştu. Öte yandan Varol, başta Ardahan Üniversitesi olmak üzere, kendine destek veren tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ettiğini belirtti. 

ARÜ, Sporun ve Sporcunun Yanında Yer Almaya Devam Ediyor

Varol’un konuşmasının ardından programın kapanış konuşmasını yapan BESYO Müdürü Doç. Dr. Alper Karadağ, Ardahan Üniversitesi olarak spor ve sporcunun her zaman yanında olduklarını ifade etti. Doç. Dr. Karadağ, sporun gelişmesi ve sportif başarıların sürekli kılınması için üniversitemizin “sporculara destek olma” konusuna çok önem verdiğini belirtti. Konuşmaların ardından Erkan Varol, söyleşiye katılanlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. 

“Kafkas Kartalı” Erkan Varol

“Kafkas Kartalı” lakabıyla anılan Erkan Varol, 25 Haziran 1981 yılında Iğdır’da doğdu. Tayland, Avustralia, Belarus, İtalya, Brüksel, Yunanistan, Almanya, Hollanda, Fransa ve dünyanın birçok ülkesinde yaptığı maçlarda kademe atlayarak iyi bir ivme yakaladı. Avrupa’nın en iyileri arasında gösterilen sporcu bugüne kadar toplam 128 maç yaptı. Katıldığı müsabakalardan üçünü kaybetti. 1 maçta beraberlik, 87 nakauvt ve 125 karşılaşmada ise galibiyet elde etti. 9 yaşından beri dövüş sporları alanında çalışan Varol, dünya şampiyonasında İranlı dövüşçü Abbas Mollamahdi’yi yenerek şampiyon olmuştur. Varol, 29 Haziran 2014’te Azerbaycan’da Albert Kraus ile ringe çıkacak.  


                                                  

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü, Çamlıçatak Mevkii, Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 33   Faks: +90 478 211 75 51