.
 
.
ARܒde Dünya Kick Boks Şampiyonu Varol’la Söyleşi Yapıldı
.
Dünya Tekvando Şampiyonu Tanrıkulu, ARܒlü Gençlere Deneyimlerini Anlattı
.
Milli Sporcumuz Erkan VAROL İle Söyleşi

.
Milli Sporcumuz Bahri TANRIKULU İle Söyleşi
.
ARܒde "Trekking", Hız Kesmeden Devam Ediyor
.
ARܒde Trekking Zamanı

.
ARÜ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU ÖZEL YETENEK SINAVI YAPILDI
Sayfa: 1 |

Ana Sayfa


6 HAZİRAN 2014 

DÜNYA TEKVANDO ŞAMPİYONU TANRIKULU, ARÜ’LÜ GENÇLERE DENEYİMLERİNİ ANLATTI

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.
“Kafkasya’nın Geleceği Konusunda Üniversitelere Büyük Görevler Düşüyor”
Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararasılaşma” Tespiti
Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti. 
Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi. 
“Türkiye’nin Her Yerinde Başarıdan Başarıya Koşan Üniversitelerimiz Var”
Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı. 
Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.
Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ardahan Üniversitesi’nin (ARÜ) birlikte yürüttüğü “Spor Yoluyla Sosyal Uyum” projesi çerçevesindeki sosyal, kültürel ve sportif nitelikteki etkinlikler devam ediyor. Bu kapsamda gençleri spora teşvik edici ve sporla ilgili aydınlatıcı organizasyonlardan biri daha yapıldı. Spor kariyeri süresince birçok başarıya imza atarak Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunan Milli Tekvandocu Bahri Tanrıkulu, ARÜ’de düzenlenen söyleşi programına konuşmacı olarak katıldı. ARÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) tarafından düzenlenen etkinlikte Bahri Tanrıkulu başarılarla dolu spor kariyeri hakkında merak edilenleri katılımcılarla paylaştı. 

5 Haziran 2014 Perşembe günü ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda saat 14.00’dan itibaren başlayan etkinliğe BESYO Müdürü Doç. Dr. Alper Karadağ, BESYO Sekreteri Özgür Hamza Küçük, çok sayıda ARÜ’lü akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda ilk sözü BESYO Müdürü Doç. Dr. Alper Karadağ aldı. Doç. Dr. Karadağ, söz konusu etkinliğin Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen “Spor Yoluyla Sosyal Uyum” projesi kapsamında organize edildiğini belirtti. Ayrıca sporun önemiyle ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Karadağ, spordaki başarıların toplumların gelişmişlik düzeyleriyle yakından ilişkili olduğunu dile getirdi. 

Dünya Şampiyonalarında Birincilikler Kazandı

Etkinlik, Bahri Tanrıkulu’nun spor kariyerindeki başarılarını çeşitli görseller ve bilgiler eşliğinde anlatan slayt gösterisiyle devam etti. Ardından spor hayatı ve kariyer süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Tanrıkulu, alanındaki ilk başarısını 1998 yılında Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü gelerek edindiğini bildirdi. Tanrıkulu, üç kez Dünya Şampiyonası birinciliği kazanarak ülkemizi dünyanın farklı ülkelerinde temsil ettiğini de ifade etti. 

“Başarı Basamaklarına Adım Adım Çıktım”

Henüz 3-4 yaşlarındayken ailesinin teşvikiyle spora başladığınıbildiren Tanrıkulu, başarı basamaklarına adım adım çıktığını dile getirdi. Ayrıca Tanrıkulu, şampiyonluğa uzanan yolda çok fazla emek harcadığını ve hep karşılığını aldığını kaydetti. 

“Çok Çalışmanız ve Fedakâr Olmanız Gerekiyor”

Karşılıklı sohbet havasında devam eden programda Tanrıkulu, diğer kardeşlerinin de kendisi gibi sporcu olduğunu belirtti. Milli sporcu olmak isteyen gençlere çeşitli önerilerde de bulunan Tanrıkulu, “Ülkemizde milli sporcu olmak için gece gündüz demeden çalışmanız ve her anlamda fedakârlıkta bulunmanız gerekiyor” sözleriyle, sporda başarıyı yakalamada özverili bir şekilde çalışmanın önemini hatırlattı. Program, katılımcıların Milli Sporcu ile birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.


                                                           

 
Bilgi Edinme  |  Bağlantılar  |  Engelsiz Üniversite Birimi  |  Yönetmelik ve Yönergeler  |  Mezun Öğrenciler  |  Yabancı ÖğrencilerUluslararası İlişkiler
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü, Çamlıçatak Mevkii, Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 33   Faks: +90 478 211 75 51