ARÜ'den Haberler

07 Mart 2018

Ardahan’ın Nüfus Hareketliliği Anlatıldı

Üniversitemiz Tarih Topluluğu ‘‘Ardahan’da Nüfus Hareketleri’’ adlı konferansı Üniversitemiz İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde bulunan Kırmızı Salon’da dün gerçekleştirildi. Programa: Üniversitemiz idari-akademik kadrosu ve öğrencilerimiz katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Üniversitemiz Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Şimşek, Ardahan’ın 1831-2017 yılları arasındaki nüfus hareketliliği hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Ardahan’ın coğrafi konumu ve komşuları hakkında da bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Şimşek, Ardahan’ın göç alıp göç verdiği illerin komşu iller olduğuna dikkat çekti. Şimşek, Ardahan nüfusunun 1975 yılına kadar sürekli artış gösterdiğini ifade ederek, Ardahan’ın 80 yıl önceki nüfusunun günümüzden daha fazla olduğunun altını çizdi.

2017 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ardahan nüfusuna kayıtlı olmalarına rağmen, Ardahan dışında yaşayan vatandaşların en fazla olduğu illerin sırasıyla: İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir olduğu bilgisini veren Yrd. Doç. Dr. Şimşek, ilin ekonomik potansiyeline işaret ederek sınır ticareti ve hayvancılık potansiyelinin iyi kullanılması durumunda göçlerin azalarak durma noktasına gelebileceğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Şimşek’in konuşmasının sona ermesinin ardından Üniversitemiz Tarih Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Suat Vural, Şimşek’e teşekkür belgesi takdiminde bulundu. Program hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.